Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Masina cu nr rosii e inmatriculata sau nu?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Masina cu nr rosii e inmatriculata sau nu?

O masina cu 0 km si nr rosii este inmatriculata sau nu?Eu zic ca da,este inmatriculata provizoriu.Dar atunci nu ar trebui ca dealer-ul sa plateasca taxa de prima inmatriculare si nu eu,cumparatorul?In lege nu se foloseste cuvintul inmatriculare provizorie sau permanenta.
Din ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ Nr. 50 din 21 aprilie 2008 (art.4 cu obligatia platii si art. 9 cu exceptii) nu reiese ca
dealer-ul sau cel care aduce o masina din afara si ii pune nr rosii ar fi scutiti de taxa.Scrie negru pe alb:
Obligaţia de plată a taxei intervine:
a) cu ocazia primei înmatriculări a unui autovehicul în România
Masina e inmatriculata din momentul in care vi sa eliberat certificatul de inmatriculare al masinii ,Nr. rosu e numar provizoriu ,e pe o durata determinata , timp im care sa-ti poti inmatricula masina . Daca durata numerelor rosii a expirat ,si continui sa circuli cu autovehicolul , e infractiune , se considera ca ai pus in circulatie un autovehicul neinmatriculat . #-o
Masina e inmatriculata din momentul in care vi sa eliberat certificatul de inmatriculare al masinii ,Nr. rosu e numar provizoriu ,e pe o durata determinata , timp im care sa-ti poti inmatricula masina -----

Daca aceasta este definitia cuvintului `inmatriculat`-si nu vad de ce nu ar fi- de ce nu se poate afirma(conform codului rutier la sectiunea infractiuni si pedepse) faptul ca eu am savirsit o infractiune in aprilie 2007 cind am condus timp de o luna un autoturism neinmatriculat-avea numere rosii
Inmatricularea provizorie este o exceptie de la prevederile privind plata taxei de mediu; e posibil ca la expirarea perioadei sa optezi sa nu mai inmatriculezi masina; in acest caz, d c sa mai platesti taxa de mediu; aceasta inseamna ca nu o mai pui in circulatie pe teritoriul Romaniei, deci nu mai poluezi
Poti inmatricula definitiv o masina, fara a o mai inmatricula provizoriu inainte de acest moment; de aceea, in mod corect, te raportezi la inmatricularea definitiva ca moment in care tb achitata taxa
Oricum, asa cum scrie si pe certificatul eliberat simultan cu nr. rosii, masina e inmatriculata, insa numai pt 30 de zile - si numai o singura data e posibila inmatricularea provizorie
Anca David, Avocat
Multumesc pt raspunsuri,dar dupa ce am studiat site-urile prefecturii Cluj si Bucuresti am ajuns la concluzia ca nu exista numai doua tipuri de inmatriculari-temporara si definitiva,deci masinile cu nr rosii nu sint inmatriculate,dar au autorizatie de circulatie provizorie
marcelcj, utilizator