Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratie conformitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratie conformitate

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu legislatia privind intocmirea declaratiei de conformitate pt produsele alimentare?

Multumesc!
Buna ziua,
rog a se studia Lege nr. 608/2001 privind evaluarea conformitatii produselor, republicata 2008 (cu modificarile si completarile ulterioare)...
Cu stima,

Am observat ca nu se refera la produsele alimentare, domeniile reglementate fiind : Anexa nr. 1 - DOMENII REGLEMENTATE [4]

1. Echipamente de joasa tensiune

2. Recipiente sub presiune

3. Jucarii

4. Produse pentru constructii

5. Compatibilitatea electromagnetica

6. Masini industriale

7. Echipamente individuale de protectie

8. Aparate de cantarit cu functionare neautomata

9. Dispozitive medicale implantabile active

10. Arzatoare cu combustibili gazosi

11. Cazane pentru apa calda

12. Explozibili utilizati in scopuri civile

13. Dispozitive medicale

14. Medii potential explozive

15. Ambarcatiuni de agrement

16. Ascensoare

17. Echipamente de refrigerare

18. Echipamente sub presiune

19. Dispozitive medicale pentru diagnostic in vitro

20. Echipamente terminale de radio si telecomunicatii

21. Ambalaje si deseuri de ambalaje

22. Instalatii de transport pe cablu pentru persoane

23. Interoperativitatea sistemului de transport feroviar de mare viteza transeuropean

24. Echipamente maritime

25. Echipamente sub presiune transportabile

26. Emisiile de zgomot in mediu produse de catre echipamente destinate utilizarii in exteriorul cladirilor

27. Interoperativitatea sistemului de transport feroviar conventional transeuropean

28. Mijloace de masurare

Va rog, ma puteti ajuta?

Multumesc anticipat!
Aici gasiti Hotararea 1022 din 10 septembrie 2002 privind regimul produselor si serviciilor care pot pune in pericol viata, sanatatea, securitatea muncii si protectia mediului

[ link extern ]

MODEL

DECLARATIE DE CONFORMITATE

Nr. ................

Noi, .......................................................................,
(denumirea completa a persoanei juridice sau persoanei fizice autorizate)
...............................................................................,
(sediul)
cu Certificat de inregistrare/Autorizatie nr. .............../.................,
asiguram, garantam si declaram pe propria raspundere, conform prevederilor art.
5 din Hotararea Guvernului nr. 1.022/2002 privind regimul produselor si
serviciilor care pot pune in pericol viata, sanatatea, securitatea muncii si
protectia mediului, ca produsul/serviciul ......................................
................................................................................
(denumirea, tipul sau modelul, numarul lotului, sarjei sau seriei,
eventual sursele si numarul de exemplare)
la care se refera aceasta declaratie nu pune in pericol viata, sanatatea,
securitatea muncii, nu produce un impact negativ asupra mediului si este in
conformitate cu: ...............................................................
................................................................................
(titlul si/sau numarul si data publicarii
documentului/documentelor normativ/normative)
................................. ............................................
(locul si data emiterii) (numele si prenumele in clar si stampila)

Buna ziua,

In hotarararea 1022 este vorba despre produse nealimentare:
Art. 1. -

(1) Prezenta hotarare se aplica produselor nealimentare noi, folosite sau reconditionate si serviciilor care pot pune in pericol viata, sanatatea, securitatea muncii si protectia mediului, nereglementate prin acte normative specifice referitoare la conditiile de introducere pe piata a produselor, respectiv a serviciilor. "

Inca mai astept de la dvs ajutor pt produsele alimentare.

Multumesc!