Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratie conformitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratie conformitate

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu legislatia privind intocmirea declaratiei de conformitate pt produsele alimentare?

Multumesc!
Forma de prezentare a declaraţiei de conformitate

Preluata de pe site-ul Ministerului agriculturii.

DECLARAŢIE DE CONFORMITATE
Nr._________ din „____”_____________
Valabilă pînă la „____”_______________
__________________________________________________________________________________
(denumirea producătorului, adresa, telefonul, fax-ul)
în persoana__________________________________________________________________________
(funcţia, prenumele, numele conducătorului)
declară pe propria răspundere că produsul _________________________________________________
(denumirea, tipul, marca,
____________________________________________________________________________________
codul produsului, informaţia privind fabricarea în serie sau la un lot de produse (numărul şi mărimea lotului,
____________________________________________________________________________________
numărul de fabricaţie, denumirea şi numărul documentului care însoţeşte produsele/facturii, contractului,certificatului de calitate, denumirea producătorului, ţării etc.))
la care se referă această declaraţie nu pune în pericol viaţa, sănătatea consumatorilor, nu produce impact asupra mediului înconjurător şi este în conformitate cu următoarele reglementări tehnice sau standarde:
_____________________________________________________________________________________
(indicativul reglementărilor tehnice sau standardelor cu indicaea punctelor acestor documente normative, care stabilesc cerinţe pentru produsele respective)
Declaraţia este întocmită în baza
_____________________________________________________________________________________
(informaţia despre documentele în baza cărora a fost întocmită declaraţia de conformitate)
Informaţie suplimentară______________________________________________________
Conducătorul organizaţiei _________________ __________________________
(semnătura) (prenumele, numele)
L.ª.

Va rog sa consultati si aceasta pagina.
[ link extern ]