Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DIURNA PERSONAL DELEGAT IN FRANTA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DIURNA PERSONAL DELEGAT IN FRANTA

Buna ziua !
Stie cineva care este diurna ce se acorda muncitorilor delegati in Franta ?

MULTUMESC !
Pentru Franta:
Diurna = 35 EUR x 0,75 x 1,15 = 30,18 euro/zi

Va rog, ce reprezinta 0,75 ?

MULTUMESC ANTICIPAT !
Este diminuarea de 25% prevazuta de celebra Lege nr.118/2010 (100%-25% = 75%)
presupun ca ar fi diurna minima, dar in cazul in care se doreste, mai este valabila marirea de 2,5 ori ?
galosh a scris:

presupun ca ar fi diurna minima, dar in cazul in care se doreste, mai este valabila marirea de 2,5 ori ?

Nivelul maxim al diurnei externe deductibile fiscal la calculul impozitului pe profit pentru agentii economici care trimit angajati in delegatie in strainatate se va calcula conform formulei:

diurna externa (conform HG 518/1995) x 0,75 x 1,15 x 2,5