Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare cumparare cu uzufrut viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare cumparare cu uzufrut viager

Buna ziua,am si eu o intrebare ,soacra mea intetioneaza sa-i treaca apartamentul sotului meu cu contr.vanz-cump cu uzufrut viager ,sotul meu mai are un frate el trebuie sa vina sa renunte la partea lui de mostenire (socra mea este singura mostenitoare fiind divortata),si a doua intrebare ce drepturi am eu ca sotie in cazul in care pe contract o sa apara doar sotul meu.

Va multumesc
1.se poate face vanzare cumpareare,celalalt frate mosteneste impreuna cu fratele[sotul d-voastra] ce ramane la decesul soacrei,
daca se face v-cumparare , aveti dreptul la 50% din imobil el fiind cumparat in timpul casatorie
Nu e necesara prezenta fratelui, nu are la ce renunta cat mama e in viata. Mama vinde, nu dezbateti mostenirea dupa dansa.
Daca va vinde sotului dvs, bunul va fi comun cu dvs, veti avea dreptul la jumatate din el, in cazul unui divort
soacra d-vs poate dispune în timpul vieţii în ce fel doreşte dec bunurile sale ( nu este nevoie de semnătura fratelui) iar în contractul de vânzare cumpărare veţi fi şi d-vs în calitate de soţie
Buna ziua !
1.Se poate face act de vanzare-cumparare cu clauza respectiva , daca soacra are calitate de proprietar .
nu se poate pune problema de succesiune , pt ca succesiunea se deschide prin decesul autorului si nu este cazul :stunned: ; este foarte bine daca se poate obtine acordul fratelui sotului , acesta fiind singurul carepoate ataca acest act translativ de proprietate, in virtutea dreptului la rezerva succesorala .
2.In conditiile spetei , fiind un bun dobandit in timpul casatoriei , acesta va intra sub incidenta prevederilor aplicabile bunurilor comune .
va multumesc pt raspunsuri ,dar ce nu inteleg dupa moartea soacrei mei fratele sotului poate sa vina sa-si ceara drept de mostenire chiar daca facem contr.de vanz -cumparare chiar daca este cu uzufruct viager,nu insemna ca dupa moartea ei sotul meu devine prorietar?