Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt

buna va rog din suflet am si eu o intrebare daca puteti sa mi rasp prietenul meu este plecat in germania si a fost prins la furt de electronice incercand sa ia un expresor a fost luat si dupa 2 ore ia dat drumu acum de o sapt a fost prins iar tot la electronice ma sunat si mia zis ca ii vorba de 2 sapt sa il tina inchis ii ceva grav va rog din sufelt sa ma ajute si pe mine cinvea.
care e intrebarea?
prietenul meu a fost prin in germania la electonice pt a doua oara prima oara a fost tinut 2 ore si acum ie arestat de o sapt in ziua cand la arestat ma sunat si mia zis ca ii vb de 2 sapt sa il tina as vrea sa stiu daca e ceva grav va rog sa mi raspundeti
Pentru a beneficia de un ajutor calificat , fiind vorba despre o legislatie din alta tara , in speta Germania , apelati , fie la un cabinet de avocatura care cunoaste acea legislatie , fie la un jurist/avocat german.
Pritenul dvs(cel mai recomandabil - avand dreptul la petitie si telefon de la locul de detentie) sau dvs apelati la ajutorul celei mai apropiate misiuni diplomatice romanesti de locul de detentie al persoanei arestate pentru a i se acorda ajutorul necesar in calitate de cetatean roman,
Cred ca problema care se pune , ca si in toate tarile , este ca prietenul dvs cam" repeta" faptele.
Daca are cazier judiciar , situatia lui nu este prea"roza" .
Radu Gabrian, Mediator