Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Centru istoric Sebes (jud.Alba ) - constructie fara ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Centru istoric Sebes (jud.Alba ) - constructie fara autorizatie

Stimati Domni ,

Va prezint o situatie dificila privind obtinerea autorizatiei pentru intrare in legalitate pentru locuinta proprietate personala construita in anul 2005 in zona de protectie
a Centrului Istoric Sebes - judetul Alba

In anul 1970 am cumparat un teren de 500 m.p invecinat cu zidul cetatii medievale
Sebes , in zona de protectie instituita de autoritati.

Chiar daca in acesta zona autoritatile au interzis construirea locuintelor , dealungul timpului Primaria Sebes a eliberat numeroase autorizatii de construire in zona , un exemplu fiind autorizarea in 1994 a construirii unei locuinte in vecinatatea terenului meu

In anul 20004 am solicitat Primariei eliberarea unui Certificat de Urbanism in scopul construirii unei locuinte pe terenul cumparat.
In Certificatul eliberat Primaria nu a specificat ca in zona exista interdictie definitiva de construire instituita prin P.U.Z Centru Istoric Sebes (cum dealtfel ma asteptam ) dimpotriva , am fost instiintat ca pe langa avizele furnizorilor de utilitati trebuie sa obtin si avizul Ministerului Culturii .

Am obtinut toate avizele favorabile de la furnizorii de utilitati si am solicitat in scris
Ministrului Culturii in functie avizul favorabil ptr. locuinta .
Nu am primit niciun fel de raspuns solicitarii , asa ca am facut revenire .
Nici la revenire nu am primit niciun raspuns , mai mult, un mebru al Comisiei Zonale a Monumentelor Istorice mi-a solicitat 5000 Euro mita pentru eliberarea
avizului favorabil. Am refuzat .

In aceasta situatie , am depus intreaga documentatie tehnica necesara obtinerii
autorizatiei la Primarie , odata cu avizele obtinute de la furnizorii de utilitati iar
in locul avizului de la Ministerul Culturii am anexat solicitarile fara raspuns trimise
Ministrului Culturii , considerand lipsa unui raspuns timp de 6 luni de zile
drept aprobare tacita .

Primaria a refuzat sa elibereze autorizatia in lipsa avizului scris al Ministerului
Culturii , si in consecinta am inceput construirea locuintei in lipsa autorizatiei.
Pentru construirea locuintei fara autorizatie in zona de protectie Primaria a depus plangere penala la Parchetul de pe langa Judecatoria Sebes , in August 2005 .

In urma cercetarilor procurorul Parchetului a dispus scoaterea de sub urmarirea
penala si plata unei amenzi administrative , motivand ca interdictia de construire
in zona este caduca datorita numarului mare de autorizatii de construire emise de
Primarie dealungul timpului si expirarii in 2003 a P.U.Z -ului Centru Istoric Sebes.

Procurorul a mai retinut in motivarea sa diligentele depuse pentru obtinerea avizului de la Ministerul Culturii si lipsa de raspuns la aceste solicitari , urmata
de conditionarea eliberarii avizului favorabil de intocmirea de catre Primaria
Sebes a unui nou P.U.Z Centru Istoric in locul celui expirat .

Directia Judeteana de Cultura Alba nu a fost mutumita cu solutia Parchetului
si a depus plangere impotriva rezolutiei procurorului.
Datorita plangerii, dosarul a fost trimis spre solutionare Judecatoriei Sebes .

Judecatoria Sebes a respins plangerea Directiei Judetene de Cultura Alba si a
mentinut solutia Parchetului Sebes.
Directia Judeteana de Cultura nu a mai depus recurs iar amenda a fost achitata .
Primaria a fost de asemenea instiintata despre Hotararea Judecatoriei Sebes .

P.U.Z-ul Centru Istoric Sebes expirat in 2003 a fost inlocuit de abia anul trecut ,
iar in acest nou P.U.Z Primaria (impreuna cu Ministerul Culturii) a prevazut demolarea locuintei , desi cunostea faptul ca numai printr-o Hotarire judecatoaresca se poate dispune demolarea , si ca nu poate sa initieze alt proces in instanta deoarece pentru fapta de contruire fara autorizatie in zona de protectie Judecatoria Sebes a pronuntat prin Hotarare inca din 2006 .
( Codul de procedura civila prevazand ca nimeni nu poate fi judecat de mai multe ori pentru aceeasi fapta )

Existenta Hotararii Judecatoriei Sebes face de prisos orice alt demers al Primariei pentru obtinerea unei noi Hotarari prin care instanta sa dispuna demolarea , iar atata timp cat P.U.Z-ul adoptat in 2010 prevazand demolarea este in vigoare Primaria nu poate sa elibereze autorizatie de construire pentru intrare in legalitate in urma careia sa colecteze impozitul pe locuinta .
Deci nu poate nici sa demoleze, nici sa impoziteze .

Deoarece nu intentionez sa vand locuinta , nu ma deranjeaza lipsa autorizatiei , nici imposibilitatea intabularii locuintei .

Apreciez ca nu mai am alte cai legale de rezolvare a acestei situatii create de
Primaria Sebes si Ministerul Culturii si bineinteles de refuzul meu de a plati mita ceruta pentru elibarea avizului.

Totusi , astept cu interes parerile Dvs privind rezolvarea acestei situatii ,
in sensul obtinerii autorizatiei pentru intrarea in legalitate.

Cu respect, Nicolae

Eu as formula o actiune in constatare in contradictoriu cu municipiul Sebes prin primar prin care sa solicitati sa se constate ca sunteti proprietarul constructiei edificate in urma cu cca 6 ani pe terenul proprietatea d-voastra, urmand ca la aceasta actiune sa atasati toate inscrisurile despre care ati facut vorbire mai sus. Este clar ca situatia d-voastra este discriminatorie in raport cu vecinii d-voastra, ca vi s-a refuzat eliberarea autorizatiei desi ati facut dovada ca ati solicitat acel aviz si nu vi s-a raspuns solicitarii. Daca o sa obtineti o solutie de admitere respectiva hotarare va fi actul d-voastra de proprietate pentru imobilul edificat prin forte proprii.
Stimati domni ,

Multumesc pentru raspunsul primit, si revin cu o urmatoarea observatie :

- In audienta publica cu Primarul, acesta mi-a propus de asemenea sa formulez o actiune in
constatare in contradictoriu cu Primaria Sebes , asa cum a-ti opiniat si Dvs, iar in urma admiterii actiunii sa solicit Oficiului de Cadastru Intabularea locuintei , astfel incat Primaria sa nu mai fie nevoita sa elibereze autorizatia pentru intrare in legalitate .

Am obiectat fata de aceasta propunere , aratand ca apreciez o asemenea propunere drept
instigare la incalcarea legilor, deoarece Legea 50/1991 privind autorizarea lucrarilor de
constructii reglementeaza clar conditiile in care se pot intabula constructiile la Art.37 alin5 citez :

"Constructiile executate fara autorizatie de construire sau cu nerespecatarea prevederilor
acesteia precum si cele care nu au efectuata receptia la terminarea lucrarilor , potrivit legii
nu se considera finalizate si nu pot fi intabulate in cartea funciara. In aceasta situatie se aplica in continuare sanctiunile prevazute de lege. "

iar o hotararea judecatoareasca obtinuta in urma actiunii in constatare nu poate face altceva decat sa constate ca sunt proprietarul locuintei , nicidecum nu poate obliga functionarii de la Cartea Funciara sa faca inscrierea in cartea funciara numai in baza acestei hotarari , fara
prezentarea autorizatiei de construire si a procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor - asta in in conditiile in care constructia a fost executata fara autorizatie de construire, autoritatile au sanctionat aceasta fapta printr-o hotarare judecatoreasca,
iar in lipsa autorizatiei constructia nu are efectuata receptia la terminarea lucrarilor

Am aratat ca o astfel de intabulare , daca ar fi dusa la indeplinire de catre functionarii de la
Cartea Funciara ar constutui ilegalitate , iar in contra argument am primit raspunsul ca
prin hotararea judecatoriei functionarii pot fi obligati sa faca inscrierea si mii de cazuri similare ,din toata tara , au fost rezolvate in acest fel ....

Cu alte cuvinte , in viziunea Primariei Sebes , un judecator poate infrange o prevedere legala printr-o simpla hotarare , data dupa bunul plac ...

Am refuzat sa iau in seama asemea demersuri si am solicitat Primarului sa rezolve situatia pe
cale perfect legala , prin modificarea Planului de Urbanism aprobat in 2010 in sensul elimiararii din acesta a prevederii demolarii locuintei , prevedere care nu poate fi dusa la
indeplinire niciodata si impedica eliberarea autorizatiei , autorizatie fara de care Primaria nu va putea colecta impozitul pe locuinta .

Primarul a refuzat propunerea mea , motivand ca in urma modificarilor Legii Urbanismului
Planul de urbanism zonal nu mai poate fi modificat si trebuie intocmit un alt plan, nou , iar
Prmaria nu are fonduri pentru asa ceva ....

Cum prezentul Plan poate fi in vigoare 10 ani , de abia atunci Primaria va putea corecta
preverea demolarii locuintei si elibera autorizatia pentru intrare in legalitate - asta cu conditia
ca Legea 50/1991 sa nu fie modificata in sensul dorit de actualul ministru Udrea , incat
constructiile ridicate fara autorizatie sa nu mai fie autorizate , ci demolate .

Astept cu interes opiniile Dvs privitor la aceasta situatie .

Cu respect, Nicolae

nicolaecomici, utilizator