Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art 246 cod penal abuz in serviciu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art 246 cod penal abuz in serviciu

Lucrez la CEC Bank si am o reclamatie la politie pentru abuz in servicu , Art 246 cod penal.
E corecta incadrarea tinand cont ca nu suntem functionati publici.

Da, nebunii si persoanele cu adevarat vatamate pot deopotriva sa formuleze plangeri.
Revenind la discutie,ati sesizat corect proasta incadrare. Art 246 face referire la functionarul public si ultima data cand amverificat, CEC-ul nu mai era companie de stat.
Domnule,orice client poate depune plangere penala daca va considera ca i-au fost incalcate drepturile.
andymaurul, utilizator
Mihai-Jus a scris:

Da, nebunii si persoanele cu adevarat vatamate pot deopotriva sa formuleze plangeri.
Revenind la discutie,ati sesizat corect proasta incadrare. Art 246 face referire la functionarul public si ultima data cand amverificat, CEC-ul nu mai era companie de stat.

Tocmai de aceea legiuitorul a largit sfera ''functionarilor publici'' prin legea 78/2000-art.1.Utilizatorul se incadreaza in dispozitiile acestui text de lege (art.1 lit.e).
andymaurul, utilizator
Pai depinde acum de elementul material al infractiuni de abuz in servciu, intr-adevar legea 78 largeste sfera copetentei organelor de cercetare si aplicabilitatea unor texte de lege, insa in orice caz in speta de fata sunt aplicabile dispozitiie art. 258 alin.1 C.pen. prin raportare evidenta la art. 246 ori restul celor ce prevad infractiunea de abuz in serviciu.
Chestiunea este simpla, si anume functionrii publici dar si ceilalti functionari pot savarsi infractiunea de abuz in serviciu.
ContSters213050, utilizator