avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art 246 cod penal abuz in serviciu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art 246 cod penal abuz in serviciu

Lucrez la CEC Bank si am o reclamatie la politie pentru abuz in servicu , Art 246 cod penal.
E corecta incadrarea tinand cont ca nu suntem functionati publici.

Cel mai recent răspuns: ContSters213050 , utilizator 23:17, 5 Septembrie 2011
Da, nebunii si persoanele cu adevarat vatamate pot deopotriva sa formuleze plangeri.
Revenind la discutie,ati sesizat corect proasta incadrare. Art 246 face referire la functionarul public si ultima data cand amverificat, CEC-ul nu mai era companie de stat.
Domnule,orice client poate depune plangere penala daca va considera ca i-au fost incalcate drepturile.
Ultima modificare: Luni, 5 Septembrie 2011
andymaurul, utilizator
Mihai-Jus a scris:

Da, nebunii si persoanele cu adevarat vatamate pot deopotriva sa formuleze plangeri.
Revenind la discutie,ati sesizat corect proasta incadrare. Art 246 face referire la functionarul public si ultima data cand amverificat, CEC-ul nu mai era companie de stat.



Tocmai de aceea legiuitorul a largit sfera ''functionarilor publici'' prin legea 78/2000-art.1.Utilizatorul se incadreaza in dispozitiile acestui text de lege (art.1 lit.e).
Ultima modificare: Luni, 5 Septembrie 2011
andymaurul, utilizator
Pai depinde acum de elementul material al infractiuni de abuz in servciu, intr-adevar legea 78 largeste sfera copetentei organelor de cercetare si aplicabilitatea unor texte de lege, insa in orice caz in speta de fata sunt aplicabile dispozitiie art. 258 alin.1 C.pen. prin raportare evidenta la art. 246 ori restul celor ce prevad infractiunea de abuz in serviciu.
Chestiunea este simpla, si anume functionrii publici dar si ceilalti functionari pot savarsi infractiunea de abuz in serviciu.
Ultima modificare: Luni, 5 Septembrie 2011
ContSters213050, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este sau nu dare de mita in cazul "valiza"? ContSters9695 ContSters9695 Care este statutul conducatorilor cluburilor de fotbal? Pot fi considerati functionari? Pentru ca infractiunea de dare de mita presupune ca subiectul activ sa ... (vezi toată discuția)
Incadrarea juridica a faptei carmen_rusu carmen_rusu Cum si pentru ce raspunde penal un evaluator anume desemnat de banca pentru intocmirea unui raport de evaluare in vederea acordarii unui credit ipotecar, in ... (vezi toată discuția)
Mita ilegala in sectorul privat? w0lfshad3 w0lfshad3 Stiu cu 99% siguranta ca anumite persoane dau mita, intr-o firma particulara la care am lucrat, si care m-au sicanat probabil pentru ca sa dau si eu mita ca ... (vezi toată discuția)