Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă neconstitutional
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

neconstitutional

a facut cineva o cerere de neconstitutionalitate a eliminarii apelululi prin legea 202/2010
bun..am citit aici cam tot ce se poate citi,,,,dar...sunt doua probleme...Prima: de control si autocontrol a sentintelor instantelor si cea de doua..faptul ca "aplicarea" scoaterii apelului nu se aplica tuturor sentintelor date de prima instanta.......ori instantele trebuie sa aplice legea echidistant si aici vorbim si de proceduri...corect?
problema recursului vazut ca modalitate de control al sentintelor de fond este unitara la nivel europeani n sensul ca exista in toate tarile procese care in care nu exista recurs. in general sunt procese cu miza mica, cum ar fi amenzi de sume mici si care nu implica inchisoare contraventionala.

momentan nu a fost nimeni obligat sa isi modifice legea interna ptr inserarea recursului (cale de atac) in toate procedurile sale interne. si nici nu cred ca va exista asa ceva.