Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune

Buna ziua.
Numele meu este Andreea si impreuna cu sotul meu am dorit sa achizitionam un apartament. In acest sens am incheiat un antecontract in baza caruia am platit un avans, urmand sa depunem a doua zi o cerere de credit la o banca. Notarul unde am incheiat precontractul a inscris in CF promisiunea in urmatoarea zi. In ziua cand am avut creditul aprobat, banca a cerut un CF de informare in care a mai aparut o promisiune incheiata anterior celei facute de noi, dar inscrisa mai tarziu. Tinand cont ca proprietarul ne-a dus cu zaharelul si ne tot cerea bani ca sa despagubeasaca celalalt cumparator, i-am facut o notificare prin executor in care ii ceream sa se prezinte la data prevazuta in precontract cu actele in regula in vederea incheierii contractului final. In ziua cu pricina nu s-a prezentat, iar notarul ne-a emis un certificat care face dovada faptului ca noi am fost acolo la ora stabilita si am prezentat extrasul de cont pentru dovada banilor. Am gasit un avocat cu ajutorul caruia am depus la judecatorie o cerere de chemare in judecata si apoi am inscris litigiul in CF. Ieri am depus si plangerea penala la parchet. Noi ne-am facut cat de cat temele si am trimis la camera notarilor publici povestea+actele doveditoare, precum si la cabinetele notariale din oras. Treaba este ca acest proprietar a scos din nou apartamnetul la vanzare si dupa cum am aflat ar fi incheiat un nou precontract insa la o agentie, nu la notar. Intrebarea mea este daca el il poate vinde in acest moment iar noi sa ramanem cu ochii in soare. In plus cat de repede se dau in lucru aceste plangeri penale, in sensul ca ma intereseaza sa-l caute un organ de stat cat mai curand, poate astfel isi va da seama de gravitatea situatiei.

Va multumesc
Andreea
prima inscriere in cartea funciara are prioritate
el poate vinde cu antecontract de cate ori doreste,dar si infractiunile se aduna