Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu Medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu Medical

Buna ziua,
Este normal ca dupa ce aduci concediul medical sa iti zica ca nu au cum sa il plateasca pentru ca nu exista baza de calcul? Mentionez ca nu am lucrat pe perioada 15 martie-11 iulie 2011, iar pe 11 iulie m-am angajat. Concediul medical l-am luat in august.
Mi-au zis acum sa aduc o adeverinta de la locul de munca anterior, dar imi va lua cel putin o saptamana pana o sa fac rost de ea.
Va multumesc anticipat.
Buna,
Concediul medical nu se calculeaza pe aceeasi baza ca si cel de odihna. Asadar, daca pt cel de odihna, aveti sa spunem 22 zile/an (aceste zile pt calcul fiind raportate la perioada lucrata), pentru cel medical situatia sta altfel. Intr-un an calendaristic, putem beneficia de concediu medical 90 zile, dupa aceasta perioada se intruneste o comisie pt evaluarea sanatatii si in functie de aceasta se decide daca persoana angajata este apta pt. munca sau nu. In cazul dvs. societatea doreste sa aibe o dovada ca ati mai avut sau nu concediul medical in decursul acestui an. Oricum, la efectuarea platilor salariale (ziua de salariu) sunt obligati sa va faca plata acestui CM (societatea, in functie de boala, suporta dor un procent din acest CM, restul fiind decontat de CAS).