avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Autorizare Responsabil Tehnic cu Executia (RTE)
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Autorizare Responsabil Tehnic cu Executia (RTE)

Cine autorizeaza RTE in domeniul lucrarilor de intretinere curenta??? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: corneliaE , utilizator 15:06, 8 Septembrie 2011
Asta nu inteleg, ar trebui sa fie in prealabil atestat ca RTE intr-un domeniu, nu?
Si cum intretinerea curenta se face pe drumuri, RTE-ul e de drumuri, nu?
RTE = Responsabil Tehnic cu Executia sau Responsabil cu supravegherea si verificarea tehnica a instalatiilor.

1. Autorizarea Responsabililor tehnici cu executia se face de catre MDRT

[ link extern ]

2. ISC autorizeaza Responsabil tehnic cu control de calitate

[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 8 Noiembrie 2012
Ares-3, moderator
Multumesc pentru raspuns.
Stiu ce inseamna RTE si cine il autorizeaza. Singura nelamurire daca RTE in domeniul lucrarilor de intretinere curenta inseamna RTE drumuri. Nu stiam cum se dovedeste faza cu "lucrari de intretinere curenta".

Am scris ce inseamna RTE pentru ca in principiu e de dorit ca un subiect sa fie inteles de cat mai multa lume.

Iar intrebarea cu care ati inceput este:



Cine autorizeaza RTE in domeniul lucrarilor de intretinere curenta???




Am presupus ca intentionati sa desemnati o persoana ca RTE si in plus (greseala mea, intr-adevar nu ceruseti si asa ceva) am pus si un link unde sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca cineva ca sa participe la cursuri.

Din pacate, in continuare nu va pot fi de folos: nici eu nu stiu cum se dovedeste faza cu ''lucrari de intretinere curenta''.
Ultima modificare: Joi, 8 Noiembrie 2012
Ares-3, moderator
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rte- obtinere autorizatie nzg nzg Cine stie ce trebuie sa fac pentru a obtine autorizatia de Responsabil tehnic cu executia (RTE) in drumuri si poduri. Multumesc (vezi toată discuția)
Anulare atestat r.t.e. constructii drumuri si poduri mariana1961 mariana1961 Buna ziua, Va scriu, sa va cer ajutorul in numele sotului meu. Ing. constructor de drumuri si poduri ani multi,atestat professional in anul 2010 ca RTE ... (vezi toată discuția)
Decizie interna rte/cq Alex Marinica Alex Marinica Buna ziua. Am marea rugamintea sa ma ajutati in urmatoarea problema: compania la care imi desfaror activitatea doreste sa ma numeasca RTE (responsabil ... (vezi toată discuția)