Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate comerciala fara sediu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate comerciala fara sediu

Buna ziua! Exista vreo forma de organizare de SC care nu necesita sediu??
Nu, mai mult decat atat, sediul este foarte important, deoarece este unul din elementele de identificare a firmei. Puteti insa, provizoriu, sa declarati sediul la cel al unui Cabinet de avocat, pe timp de max. un an.
Chiar si PFA-urile sunt obligate sa aiba sediu?
Da, este domiciliul persoanei fizice -contract de comodat, cel putin,
Dar sediul nu poate fi si inchiriat? Sau este necesar sa fie proprietate privata?
Pentru a inregistra sediul social cat si punctul de lucru, puteti avea acel spatiu si in folosinta cu un contract de inchiriere sau de comodat (inregistrate la administratia fiscala).