avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dividende si costuri
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dividende si costuri

Care sunt costurile aferente dividendelor si ordine in care acestea se aplica in 2011, eu stiu asa:

Profit brut -16% = profit net

Parte din profitul net pe care o vrei ca dividende - 16% = dividende nete

Dividende nete - 5.5 % = stingerea datoriilor catre CASS

Mai departe nu mai stiu se platesc si alte contributii (ex pensie, somaj), mai exista si alte costuri ?

Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 7 Septembrie 2011
Mario-100, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mario-100 , utilizator 15:47, 8 Septembrie 2011
Pentru ce sunt aceste dividente?PFA..II sau SRL?
SRL
Doar impozitul pe dividente.

ART. 36

Declararea, reţinerea şi plata impozitului pe dividende

(2) Impozitul pe dividende se stabileşte prin aplicarea unei cote de impozit de 16% asupra dividendului brut distribuit/plătit unei persoane juridice române.

(3) Impozitul pe dividende se declară şi se plăteşte la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se distribuie/plăteşte dividendul. În cazul în care dividendele distribuite nu au fost plătite până la sfârşitul anului în care s-au aprobat situaţiile financiare anuale, impozitul pe dividende aferent se plăteşte până la data de 25 ianuarie a anului următor.

sursa de informare:Codul fiscal actualizat in 2011
Dividendele se platesc de un SRL unei persoane fizice (asociat/actionar in cadru SRL) nu unei persoane juridice cum reiese din ART 36 alin 2 citat de dvs

Care ar fi costurile aferente dividendelor in aceasta situatie ?

Multumesc
Ultima modificare: Joi, 8 Septembrie 2011
Mario-100, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul impozit pe dividende rat maria rat maria Buna ziua . Actionariatul unei firme infiintate in septembrie 2013 este alcatuit din doua persoane juridice cu un procentaj de 90, respectiv 10 %. Cand s-au ... (vezi toată discuția)
Dividende filip lumi filip lumi In anul 2009 am repartizat o parte din profitul net, aferent anului 2008, in contul 117, la cerintele banci. Pot repartiza acum , in 2010, aceasta suma in ... (vezi toată discuția)