Forum Discuţii juridice Achiziţii publice oferte sun 85% din valoarea estimata
Discuție deschisă în Achiziţii publice

oferte sun 85% din valoarea estimata

Daca la o licitatie 4 oferte din 5 sunt sub valoarea de 85% din cea estimata si doar una este peste 85 % ce se poate face in acest caz? in caietul de sarcini este specificat faptul ca ofertele cu valoare mai mica de 15% din cea estimata vor fi considerate inacceptabile , insa in procesul verbal de deschidere nici una dintre oferte nu a fost considerata inacceptabila
Evaluarea ofertelor nu se face in cadrul sedintei de deschidere a acestora. Urmeaza ca in sedinte ulterioare autoritatea contractanta sa evalueze fiecare oferta in parte.
Se cer clarificari cu privire la pret pentru cele 4 oferte.

>in caietul de sarcini este specificat faptul ca ofertele cu valoare mai mica de 15% din cea >estimata vor fi considerate inacceptabile

asta e... no comment. cum poate cineva sa inventeze alte motive pentru a declara o oferta inacceptabila decat cele prevazute in lege??