Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Andosare translativa/pignorativa
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Andosare translativa/pignorativa

Buna ziua,

Invat pentru un examen important si neavand o specializare juridica, am dat peste termenii de mai sus, andosare translativa/pignorativa (de traducerea ultimului cuvant nu sunt sigura, materia respectiva fiind in franceza).

Imi poate cineva explica mai clar, ca la prosti, ce inseamna andosare translativa/pignorativa?

Multumesc.
Stimate domn,

Termenii specificati de dvs au următorul înțeles:

1. Girul sau andosarea reprezintă operațiunea specifică prin care se realizează circulația juridică a cambiei.

Astfel, transferul specific se face prin andosare, respectiv se arată
inscrierea pe spatele tratei a mentiunii "platiti lui x sau platiti la ordinul lui x dupa care urmeaza semnatura andosantului (cel care semneaza dreptul de creanta ) sa sconteze imediat (sa vanda)

2. Girul translativ produce efectul de a investi pe giratar cu un drept propriu si autonom, deci noul titular dobandeste drepturi mai mari decat antecesorul sau.

Va dați seama, termenii arătați reprezintă o sintetizare maximă a definițiilor, dacă veti dori amanunte, va recomand Tratatul de drept comercial al prof. Stanciu Cărpenaru.

Cu stima.
~ Conținut șters la cerere ~