Forum Discuţii juridice Achiziţii publice CAPACITATE PROFESIONALA DOVEDITA PRIN SUSTINERE
Discuție deschisă în Achiziţii publice

CAPACITATE PROFESIONALA DOVEDITA PRIN SUSTINERE

Buna ziua,
Atestatul APDP se poate considera ca sustinere a capacitatii tehnice a unei firme?
Avand in vedere prevederile art.190 din OUG nr.34/2006:

ART. 190
(1) Capacitatea tehnica si profesionala a ofertantului/candidatului poate fi sustinuta, pentru indeplinirea unui contract, si de o alta persoana, indiferent de natura relatiilor juridice existente intre ofertant/candidat si persoana respectiva.
(2) In cazul in care ofertantul/candidatul isi demonstreaza capacitatea tehnica si profesionala invocand si sustinerea acordata, in conformitate cu prevederile alin. (1), de catre o alta persoana, atunci acesta are obligatia de a dovedi sustinerea de care beneficiaza, de regula, prin prezentarea unui angajament ferm al persoanei respective prin care aceasta confirma faptul ca va pune la dispozitie ofertantului/candidatului resursele tehnice si profesionale invocate. Persoana ce asigura sustinerea tehnica nu trebuie sa se afle in situatia care determina excluderea din procedura de atribuire conform prevederilor art. 180
Buna ziua,

Intrebarea formulata de Dvs. nu este foarte clara.Prin fisa de date a achizitiei se solicita prezentarea atestatului tehnic emis de APDP ?