Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SRL-D obligatii fiscale SEMESTRU (fara activitate)
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SRL-D obligatii fiscale SEMESTRU (fara activitate)

As vrea sa ma lamureasca cineva (competent) daca firmele infiintate in 2011, care nu au avut activitate mai trebuie sa depuna ceva la semestru? Stiu ca s-a publicat in MO - OMFP 2234/2011 (pct. 2.18.) care spune ca " Operatorii economici care nu au desfasurat activitate de la data infiintarii pana la 30 iunie 2011, cei care in tot semestrul I 2011 s-au aflat in inactivitate temporara, precum si persoanele juridice care se afla in curs de lichidare, potrivit legii, nu intocmesc raportari contabile la 30 iunie 2011". Sa inteleg ca daca nu au desfasurat activitate NICI DUPA 30 Iunie 2011, sunt obligate sa depuna...? Se considera inactivitate temporara ceva oficial (cum e spre ex. `suspendarea temporara firmei`)? Sau inactivitate se numeste si daca nu ai avut nici un fel de rulaj? Chiar daca nu ai depus nimic oficial la Finante, in sensul asta?
Si...revin: firmele (infiintate in 2011) care nu au avut activitate nici dupa 30 Iunie...? Depun cand face firma 6 luni de la infiintare? Sau asta nu are nici o legatura cu SEMESTRUL oficial (luna1-6 a oricarui an)? :hm:
PS: mentionez ca sunt platitor de TVA (declarat la infiintarea firmei-martie 2011) si la o luna de la infiintare am predat decl.TVA pe 0...ca atunci asa trebuia. Acum??

Multumesc anticipat pt. lamuriri!
Derogarea de la depunerea situatiilor la semestru se refera la Bilantul la 30.06.2011, nu la alte declaratii.
Firmele infiintate in 2011 nu depun raportarile semestriale pt ca nu au avut CA la 31.12.2010.

Cele citate de dvoastra se refera la cele infiintate anterior 2011 si care au inactivitate in sem I
(inactivitate declarata la of reg com).
Raportarile semestriale se refera la sit socitatii la 30.06.2011 (semestrul calendaristic), nu exista nici un fel de raportare la 6 luni de la infiintare.

Decont de tva (presupun ca ati declarat o CA sun 100000 euro pt a plati tva trimestrial), fiind infiintata inl luna martie trebuia depus pt trim I pina in 25.04.2011 si pt trimestri II pina in 25.07.2011.
Da, este singura depusa anul acesta.
Sa inteleg ca trebuia sa merg la reg. com sa depun ceva cum ca nu exista activitate inca? Nu vreau sa o suspend si nici sa o dezactivez temporar. Si tot trebuie...?
claudia_d a scris:

Sa inteleg ca trebuia sa merg la reg. com sa depun ceva cum ca nu exista activitate inca? Nu vreau sa o suspend si nici sa o dezactivez temporar. Si tot trebuie...?

la finante se depun declaratiile trimestriale .