avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume

Buna ziua!
In urma casatoriei eu mi-am pastrat numele de fata insa acum as vrea sa trec pe numele sotului.Se poate?Mentionez ca suntem in continuare casatoriti.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Mihaela Nicolae , Avocat 17:58, 8 Septembrie 2011
Puteti incerca schimbarea pe cale administrativa.Pentru motive temeinice puteti reusi schimbarea.

[ link extern ] /

Urmati acest link pentru a vedea procedura de urmat .Succes.
Ultima modificare: Joi, 8 Septembrie 2011
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Se poate face numai in temeiul unei hotarari judecatoresti.
Art. 60 alin. (1) din Legea 119/1996 prevede ca: " (...) modificarea actelor de stare civila si a mentiunilor inscrise pe acestea se poate face numai in temeiul unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat nastere rodutx rodutx problema mea e simpla.2 oameni sau casatorit au facut un copil si au divortat dar mama a pastrat numele de familie al fostului.acum traieste in concubinaj cu ... (vezi toată discuția)
Pentru a doua casatorie Val1977 Val1977 Buna ziua, Am divortat anul acesta in martie cand mi s-a eliberat hotararea de divort definitiva si irevocabila. M-am mutat in alt oras si as vrea ca la ... (vezi toată discuția)
Recunoasterea paternitatii dulse dulse buna! am o intrebare: Am o fetita pe care la nastere am trecut.o pe numele meu deoarece tatal ei nu a recunoscut.o .Acum ne.am casatorit si vrea sa o treaca pe ... (vezi toată discuția)