Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume

Buna ziua!
In urma casatoriei eu mi-am pastrat numele de fata insa acum as vrea sa trec pe numele sotului.Se poate?Mentionez ca suntem in continuare casatoriti.
Va multumesc!
Puteti incerca schimbarea pe cale administrativa.Pentru motive temeinice puteti reusi schimbarea.

[ link extern ] /

Urmati acest link pentru a vedea procedura de urmat .Succes.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Se poate face numai in temeiul unei hotarari judecatoresti.
Art. 60 alin. (1) din Legea 119/1996 prevede ca: " (...) modificarea actelor de stare civila si a mentiunilor inscrise pe acestea se poate face numai in temeiul unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile".