Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA pentru veniturile din chirii ale unei persoane ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA pentru veniturile din chirii ale unei persoane fizice

Buna seara.
Intrebarea mea se refera la plata TVA-ului pt veniturile din chirii incasate de o persoana fizica in cazul in care se depaseste plafonul celor 35.000 euro sau 118.000 ron. Este obligatorie declararea la atingerea plafonului?
Cazul meu particular este ca am o proprietate inchiriata unei persoane juridice neplatitoare de TVA care nu va accepta niciodata achitarea TVA-ului. Asa ca nu voi putea sa-l incasez pentru a-l plati mai departe.
Va multumesc.
Venitul din chirii este scutit de TVA conform art.141 alin.1 lit.e.

ART. 141
Scutiri pentru operaţiuni din interiorul ţării
(2) Următoarele operaţiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
e) arendarea, concesionarea, închirierea şi leasingul de bunuri imobile, cu următoarele excepţii:
1. operaţiunile de cazare care sunt efectuate în cadrul sectorului hotelier sau al sectoarelor cu funcţie similară, inclusiv închirierea terenurilor amenajate pentru camping;
2. închirierea de spaţii sau locaţii pentru parcarea autovehiculelor;
3. închirierea utilajelor şi a maşinilor fixate definitiv în bunuri imobile;
4. închirierea seifurilor;

Veniturile din chirii pot fi impozabile prin optiune.
nu este obligatorie inregistrarea in scopuri tva la atingerea plafonului intrucat inchirierea bunurilor imobile este scutita de tva, aceasta activitate fiind singura prestata de dvs.
Va multumesc