avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cine semneaza bilantul
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cine semneaza bilantul

daca am un srl cu activitate financiar contabila pot semna bilantul sau imi trebuie un expert

CAMELIADORI a scris:
aca am un srl cu activitate financiar contabila pot semna bilantul sau imi trebuie un expert


Va referiti la bilantul societatii Dvs. sau la celelalte societati pentru care efectuati servicii contabile? Dvs. ce pregatire aveti? Sunteti asociata cu o alta persoana care are studii economice?

Bilantul se semneaza de contabil, economist, expert contabil. Este si in functie de cifra de afaceri a societatii.
Ultima modificare: Vineri, 9 Septembrie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Atat eu cat si asociata mea avem studii economice doar ca una are licenta cealalta inca nu .Intrebarea mea se referea daca putem semna bilanturile celorlalte societati in conditiile in care nu suntem expert contabil nici una dintre noi.
multumesc
In conditiile in care doriti sa executati si servicii profesionale, nu numai evidenta contabila primara, trebuie sa aveti calitatea de contabil autorizat sau expert contabil, iar daca nu aveti aceste calificari, va puteti asocia cu un profesionist contabil care trebuie sa detina minim 51% din capitalul social.

Dvs. aveti aceasta societate sau acum intentionati sa o deschideti? Pentru ca aveati nevoie si de avizul CECCAR pentru obtinerea autorizatiei. Ori daca nu indepliniti conditiile..
CAMELIADORI a scris:

Atat eu cat si asociata mea avem studii economice doar ca una are licenta cealalta inca nu .Intrebarea mea se referea daca putem semna bilanturile celorlalte societati in conditiile in care nu suntem expert contabil nici una dintre noi.
multumesc


in calitate de salariata part time (*1ora/saptamana, 1 ora pe zi, dar sa nu intocmeasca acte primare ele raman la sediul social cu exceptia celor care au termen de declarare ) cu studii superioare economice poate semna la orice firma, asociatie.CECARUL uitati l ca trec anii si poate va reorientati profesional, idem cursul resurse umane dupa unii e obligatoriu, are specializarea sa profeseze conform codului muncii.
Ultima modificare: Vineri, 9 Septembrie 2011
ovidiu7676, utilizator
@ovidiu7676 cred ca Dvs. nu ati citit ceea ce a scris @CAMELIADORI. Raspunsul Dvs. este offtopic, nu face referire la infiintarea unei firme de contabilitate. Care sunt conditiile care trebuie sa fie indeplinite pentru aceasta ?
Ultima modificare: Vineri, 9 Septembrie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Semnaturi autorizate pt bilanturile la decembrie 2009 Goanga Goanga Va rog sa-mi dati mai multe informatii din tara privind urm. problema : sunt PFA contabil autorizat, membru al CECCAR cu cotizatia la zi. Cu toate acestea, ... (vezi toată discuția)
Pot semna bilantul, balanta, declaratii? MirelaIon04 MirelaIon04 Buna ziua, Am terminat in 2004 ASE-ul - Contabilitate si Informatica de Gestiune si tot atunci m-am angajat (am deci o experienta de 5 ani) ca si contabil. Nu ... (vezi toată discuția)
Semnare bilant camicami camicami Ma aflu in urmatoarea situatie: am promovat examenul de acces la profesia de expert contabil,sunt in perioada de stagiu intensiv urmand ca in octombrie sa ... (vezi toată discuția)