Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj?

Am termint liceul in vara iar ''doamnele'' de la secretariat mi-au spus ca nu-mi pot elibera diplomele deoarece sunt printre multii elevi picatii la matematica, urmand ca acestea sa ne fie inmanate dupa cea de-a doua sesiune a examenului de bacalureat. Zilele trecute am aflat ca pentru indemnizatia de somaj trebuia sa depun dosarul in maxim 60 de la absolvire? De la ce data mai exact? Va rog sa-mi raspunde-ti sa stiu daca mai pot face ceva sau nu! :((
1. Secretariatul scolii vorbeste din auzite, nu dupa lege.
2. Daca ati absolvit liceul (dar nu ati luat exemanul de bacalaureat) trebuia sa va elibereze o adeverinta ca sunteti absolvent de la data de... si o depuneati la Agentia de Somaj pentru a primi indemnizatia aferenta.
3. Daca nu v-ati inregistrat la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile de la data absolvirii (inscrisa in adeverinta) nu mai puteti beneficia deindemnizatie de somaj.
4. Incercati la Agentia de Somaj poate au alte instructiuni pe care nu le stiu eu.
Multumesc!
Singurul lucru pe care cred ca-l mai pot face acolo este sa-mi depun o cerere de angajare, poate gasesc ceva disponibil.....