avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ccc1+ccc2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ccc1+ccc2

Am un copil cu handicap usor,peste o luna voi merge la comisie[are 2 ani],dar eu sunt insarcinata in luna a 6a.Cum procedez:
1.Eu raman in ccc1 si sotul cu al doilea copil?
2.Sau cand se naste al doilea trec in ccc2,dar cum voi fi platita?
a}raman cu indemnizatia actuala+ alocatiile copiilor{200lei+200lei}
b}600lei plus alocatiile copiilor
3. Dupa nasterea celui de-al doilea copil ,sotul poate lua el acele 126 zile de concediu, dar eu sa raman in continuare in ccc1 fara sa ma afecteze pe mine?
4. Mai am dreptul la trusou,prima de nastere?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:46, 12 Septembrie 2011
1. Nu puteti sa fiti amandoi in CCC in acelasi timp, chiar daca este vorba de copii diferiti.
2. - Cand se termina CCC1 intrati in CCC2.
- Veti primi aceeasi indemnizatie si pentru CCC2.
- Deoarece primul copil este nascut inainte de 01.01.201, in perioada de suprapunere a CCC1 cu CCC2 veti primi numai o singura indemnizatie (600 lei) si alocatiile de stat pentru cei doi copii (200 lei + 200 lei).
3. - Fiind in CCC nu mai beneficiati de concediul de maternitate (126 de zile) pentru al doilea copil.
- Sotul nu poate beneficia de concediu de maternitate decat cand va naste el.
4. Din iulie 2010 nu se mai acorda trusoul pentru nou-nascuti.
5. Ajutorul de nastere il acorda angajatorul dvs. daca aveti asa ceva prevazut in CCM aplicabil sau in Regulamentul intern.
Ultima modificare: Luni, 12 Septembrie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccc in cazul nasterilor suprapuse melcsy melcsy Buna ziua. situatia in care persoana care se afla cu primul copil in perioada de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului in baza OUG nr. ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ptr al 2-lea copil nascut in perioada ccc primul copil AndreeaLascu AndreeaLascu Buna seara. Ma aflu acum in concediu crestere copil (CCC) pe perioada de 2 ani, concediu care se va sfarsi in luna decembrie 2015. Intre timp am ramas ... (vezi toată discuția)
Nastere al ii-lea copil in timpul ccc1 giacris giacris Buna ziua, In cazul in care o persoana se afla in CCC pana in luna septembrie 2016, iar in august 2016 urmeaza sa nasca al -2-lea copil, trebuie sa depuna ... (vezi toată discuția)