Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ccc1+ccc2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ccc1+ccc2

Am un copil cu handicap usor,peste o luna voi merge la comisie[are 2 ani],dar eu sunt insarcinata in luna a 6a.Cum procedez:
1.Eu raman in ccc1 si sotul cu al doilea copil?
2.Sau cand se naste al doilea trec in ccc2,dar cum voi fi platita?
a}raman cu indemnizatia actuala+ alocatiile copiilor{200lei+200lei}
b}600lei plus alocatiile copiilor
3. Dupa nasterea celui de-al doilea copil ,sotul poate lua el acele 126 zile de concediu, dar eu sa raman in continuare in ccc1 fara sa ma afecteze pe mine?
4. Mai am dreptul la trusou,prima de nastere?
1. Nu puteti sa fiti amandoi in CCC in acelasi timp, chiar daca este vorba de copii diferiti.
2. - Cand se termina CCC1 intrati in CCC2.
- Veti primi aceeasi indemnizatie si pentru CCC2.
- Deoarece primul copil este nascut inainte de 01.01.201, in perioada de suprapunere a CCC1 cu CCC2 veti primi numai o singura indemnizatie (600 lei) si alocatiile de stat pentru cei doi copii (200 lei + 200 lei).
3. - Fiind in CCC nu mai beneficiati de concediul de maternitate (126 de zile) pentru al doilea copil.
- Sotul nu poate beneficia de concediu de maternitate decat cand va naste el.
4. Din iulie 2010 nu se mai acorda trusoul pentru nou-nascuti.
5. Ajutorul de nastere il acorda angajatorul dvs. daca aveti asa ceva prevazut in CCM aplicabil sau in Regulamentul intern.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane