Forum Discuţii juridice Executare silită Incetarea executarii dupa plata doar a creantei nu si ...
Discuție deschisă în Executare silită

Incetarea executarii dupa plata doar a creantei nu si a onorariului executorului ?

Daca sa zicem exista titlu executoriu si intre timp debitorul plateste direct creditorului nu in cont la CEC al executorului dupa cum zice legea ce se intampla cu executarea , inceteaza sau nu ?
Si totusi, vorba ceea , eu tot carcotas sunt , la Art. 3715 lit c) se spune ca "Executarea silita inceteaza" si daca creditorul a renuntat la executare. Ori daca eu platesc integral creditorul si mai si fac o intelegere cu el in aceasta privinta la momentul platii, creditorul isi va vedea realizate integral interesele de natura financiara.

Deci, in acest caz ... am reusit incetarea executarii fara plata taxelor executorului. Sau nu ?
A existat situatia de a renunta creditorul benevol la creanta? Asa se subintelege! Codul de procedura civila: Art.371 indice 5. Executarea silita inceteaza daca: c)creditorul a renuntat la executare.
Nu. Creditorul nu a renuntat la creanta. E vorba de renuntarea la executare silita prin executor din partea creditorului deoarece dupa inceperea formalitatilor de executare silita, debitorul achita direct creditorului suma datorata.