Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Reparatie regie proprie. Se acorda TVA-ul?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Reparatie regie proprie. Se acorda TVA-ul?

Buna ziua.
Din pacate am ajuns sa am o problema cu societatea de asigurari la care am incheiat asigurarea RCA. Acum 2 ani am fost implicat intr-un accident rutier produs din vina exclusiva a mea. In urma accidentului a fost avariat un bransament de gaze, timp de aproximativ 1 ora gazele risipindu-se in atmosfera. Cei de la distrigaz au realizat prin intermediul propriilor angajati reparatia bransamentului (regie proprie). Au inaintat societatii de asigurare 2 facturi ambele cu TVA:
- una reprezentand contravaloarea reparatiei bransamentului (materiale+manopera);
- una reprezentand contravaloarea gazului pierdut in atmosfera.
Societatea de asigurari a achitat valoarea facturilor mai putin TVA-ul aferent. Si-a motivat refuzul la plata a TVA-ului astfel:
- cat priveste manopera si materialele nu se acorda TVA fiind rodul propriei munci (a angajatilor distrigaz - regie proprie). Distrigaz nu a apelat la serviciile unei societati de prestari servicii ci a realizat singura lucrarea.
-cat priveste gazul pierdut in atmosfera, nu a acordat TVA-ul intrucat (motiveaza societatea de asigurari) gazul nu a fost comercializat. TVA-ul este o taxa catre stat, iar din moment ce gazul nu a fost comercializat nu trebuie achitat. Societatea de asigurari suporta dauna efectiva, iar nu paguba potentiala/viitoare. Ori prin faptul ca nu s-a comercializat gazul respectiv nu trebuie achitat nici TVA-ul (deci nu exista un prejudiciu viitor).

Cei de la Distrigaz au chemat in judecata societatea de asigurari si pe mine pt diferenta neachitata (reprezentand TVA-ul).
Are dreptate societatea de asigurari? Daca da, ce alte motive mai pot adauga celor expuse de ei?
Daca nu, ce aparari imi pot face in acest sens?
Sper ca am expus situatia astfel incat sa poata fi inteleasa.
Va multumesc.
...in ceea ce priveste manopera si materiale consider ca in litera si spiritul codului civil dumneavoastra trebuia pe proprie cheltuiala sa remediati paguba...avind in vedere urgenta efectuarii remedierii practic cei de la gaz au efectuat-o pentru dvs si in consecinta v-au prestat un serviciu purtator de tva...in ceea ce priveste a 2- a chestiune citez din c fisc... Art. 128. - (1) Este considerata livrare de bunuri transferul dreptului de a dispune de bunuri ca si un proprietar.

(8) Nu constituie livrare de bunuri, in sensul alin. (1):

a) bunurile distruse ca urmare a unor calamitati naturale sau a unor cauze de forta majora, precum si bunurile pierdute ori furate, dovedite legal, astfel cum sunt prevazute prin norme;
...consider ca nu va incadrati la cazurul de forta majora...in consecinta trebuie cda soc de asigurari sa acopere tva...
Sincer sa fiu tind sa dau dreptate societatii de asigurari. Si spun aceasta raportandu-ma la urmatoarele...
Astfel, potrivit art.126, pct.3 din codul fiscal (varianta in vigoare la data accidentului) operaţiunile care se cuprind în sfera de aplicare a taxei pe valoarea adăugată sunt denumite operaţiuni impozabile. Conform cap.IV constituie operatiune impozabila livrarea de bunuri.
Potrivit art.128:
(1) Prin livrare de bunuri se înţelege orice transfer al dreptului de proprietate asupra bunurilor de la proprietar către o altă persoană, direct sau prin persoane care acţionează în numele acestuia.
(2) În înţelesul prezentului titlu, prin bunuri se înţelege bunurile corporale mobile şi imobile, prin natura lor sau prin destinaţie. Energia electrică, energia termică, gazele naturale, agentul frigorific şi altele de aceeaşi natură sunt considerate bunuri mobile corporale.

De aici rezulta ca nu este operatiune impozabila situatia in care gazul natural s-a "pierdut" in atmosfera, nefiind in prezenta unui transfer al dreptului de proprietate - asa cum prevede codul fiscal. Altfel spus, gazul respectiv nu a fost comercializat.
Cat priveste lucrarea de reparatie a bransamentului nu trebuia emisa factura. Distrigaz nu putea emite factura catre distrigaz. Ei, insa, au fost "smecheri" si au facturat catre societatea de asigurari. Insa, nu este normal. Distrigaz este in cazul de fata si prestator si beneficiar, iar emiterea unei facturi catre societatea de asigurari nu are temei din pct meu de vedere. Nu societatea de asigurari este beneficiarul lucrarii si nici macar nu au solicitat ei lucrarea respectiva. Ca urmare, fiind o reparatie in regie proprie nu rebuia aplicat TVA-ul.
Voi sustine in instanta punctul de vedere al societatii de asigurari. Oricum daca pierdem platesc ei :)))

AndreiHeresanu, utilizator
AndreiHeresanu a scris:

Sincer sa fiu tind sa dau dreptate societatii de asigurari. Si spun aceasta raportandu-ma la urmatoarele...
Astfel, potrivit art.126, pct.3 din codul fiscal (varianta in vigoare la data accidentului) operaţiunile care se cuprind în sfera de aplicare a taxei pe valoarea adăugată sunt denumite operaţiuni impozabile. Conform cap.IV constituie operatiune impozabila livrarea de bunuri.
Potrivit art.128:
(1) Prin livrare de bunuri se înţelege orice transfer al dreptului de proprietate asupra bunurilor de la proprietar către o altă persoană, direct sau prin persoane care acţionează în numele acestuia.
(2) În înţelesul prezentului titlu, prin bunuri se înţelege bunurile corporale mobile şi imobile, prin natura lor sau prin destinaţie. Energia electrică, energia termică, gazele naturale, agentul frigorific şi altele de aceeaşi natură sunt considerate bunuri mobile corporale.

De aici rezulta ca nu este operatiune impozabila situatia in care gazul natural s-a "pierdut" in atmosfera, nefiind in prezenta unui transfer al dreptului de proprietate - asa cum prevede codul fiscal. Altfel spus, gazul respectiv nu a fost comercializat.
Cat priveste lucrarea de reparatie a bransamentului nu trebuia emisa factura. Distrigaz nu putea emite factura catre distrigaz. Ei, insa, au fost "smecheri" si au facturat catre societatea de asigurari. Insa, nu este normal. Distrigaz este in cazul de fata si prestator si beneficiar, iar emiterea unei facturi catre societatea de asigurari nu are temei din pct meu de vedere. Nu societatea de asigurari este beneficiarul lucrarii si nici macar nu au solicitat ei lucrarea respectiva. Ca urmare, fiind o reparatie in regie proprie nu rebuia aplicat TVA-ul.
Voi sustine in instanta punctul de vedere al societatii de asigurari. Oricum daca pierdem platesc ei :)))

"Potrivit art. 128 alin. (8) lit. a) din Codul fiscal, bunurile constate lipsa din cauze de forta majora sau din calamitati naturale nu constituie livrare de bunuri, deci societatea nu trebuie sa colecteze TVA, iar conform art. 145 alin. (3) din Codul fiscal, societatea isi pastreaza dreptul de deducere exercitat la achizitia bunului respectiv. Cu toate ca societatea in cauza incaseaza o despagubire pentru bunul constatat lipsa, aceasta nu constituie baza de impozitare pentru TVA, indiferent ca sunt bunuri de natura stocurilor sau bunuri de natura mijloacelor fixe.
Potrivit paragrafului de mai sus e clar ca nu se colecteaza TVA pt despagubirile incasate.