Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare service auto
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare service auto

Am o societate (platitoare de TVA) de service auto.Repar autoturisme avariate si primesc banii in cont de la societatile de asigurare dar nu imi deconteaza toata suma facturata.Va rog sa ma lamuriti:
1,Cui facturez?:clientului sau societatii de asigurare?
2.Nu incasez toata suma facturata ! Ce inregistrari contabile fac? Nu se potriveste declaratia 394 !
3.Am un autoturism al firmei mele care a fost accidentat.Societatea de asigurare mi-a spus sa fac factura interna fara TVA pentru a-mi deconta
-in factura emisa,ce scriu la client?
- ce inregistrari contabile fac?

Multumesc mult pentru raspunsuri !
MINISTERUL ECONOMIEI SI FINANTELOR
CABINET SECRETAR DE STAT
Nr. 50446 / 14.02.2008
DIRECTIA GENERALA A FINANTELOR PUBLICE
A JUDETULUI.............................
Urmare modificarilor legislative intervenite prin intrarea in vigoare incepand cu data de 1
ianuarie 2008 a Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 106/2007 pentru modificarea si
completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, si a Hotararii Guvernului nr. 1579/2007
pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Titlului VI din Codul
fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, va transmitem forma actualizata a
circularei nr.53422/15.11.2007 cu privire tratamentul fiscal din punct de vedere al taxei pe
valoarea adaugata al despagubirilor incasate si al bunurilor constatate lipsa pe timpul
transportului, pe care va rugam sa le comunicati structurilor din subordinea dvs:
I. Tratamentul fiscal aplicabil in cazul in care societatile comerciale incaseaza
despagubiri
Problema tratamentului fiscal aplicabil din punct de vedere al taxei pe valoarea adaugata
in cazul despagubirilor incasate de agentii economici de la societatile de asigurari s-a schimbat
radical dupa data de 1 iunie 2002, cand prin intrarea in vigoare a Legii nr. 345/2002 privind taxa
pe valoarea adaugata, a fost abrogata Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 17/2000 ale carei
norme de aplicare prevedeau ca despagubirile incasate contin si taxa pe valoarea adaugata si cei
care incasau despagubiri erau obligati sa colecteze TVA asupra sumelor incasate.
In cazul operatiunilor de asigurare, societatile de asigurare sunt cele care realizeaza
operatiuni scutite de taxa pe valoarea adaugata in baza art. 141 alin. (2) lit. b) din Legea nr.
571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, in timp ce agentii
economici despagubiti reprezinta beneficiari ai unor operatiuni scutite - practic pentru acestia
despagubirile sunt operatiuni la "intrare", motiv pentru care nu este corect sa se colecteze taxa
asupra despagubirilor incasate. Acelasi rationament se aplica si in cazul dobanzilor incasate de
agentii economici pentru disponibilitatile din conturile bancare, care sunt beneficiarii unor
operatiuni scutite de TVA prestate de banci. Datorita faptului ca atat operatiunile bancare cat si
operatiunile de asigurare genereaza pe langa cheltuieli, dobanzi platite pentru operatiuni de
creditare, comisioane bancare, prime de asigurare - si venituri in contabilitatea societatilor
comerciale - despagubiri, dobanzi, diferente de curs valutar favorabile - acestea au suscitat
numeroase interpretari din punct de vedere al taxei pe valoarea adaugata, fiindca in mod obisnuit
operatiunile la "intrare" genereaza de obicei cheltuieli.
Pe langa faptul ca despagubirile incasate, fiind operatiuni la "intrare", nu pot genera taxa
pe valoarea adaugata, acestea nu constituie baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata in
cazul bunurilor distruse, cum in mod eronat se mai procedeaza in practica.
Se intalnesc urmatoarele situatii cand o societate comerciala poate incasa despagubiri:
- pentru bunuri partial deteriorate sau degradate din diverse cauze si care necesita
reparatii, dupa care pot fi utilizate;
- pentru bunuri complet distruse sau degradate, care nu mai pot fi utilizate, ori
disparute - din cauze de forta majora sau calamitati naturale, precum si pentru bunuri
pierdute ori furate, dovedite legal;
- pentru bunuri complet distruse, sau degradate ori disparute din alte cauze decat
de forta majora sau calamitati naturale, care nu mai pot fi utilizate.
1. Bunuri partial deteriorate sau degradate din diverse cauze si care necesita
reparatii, dupa care pot fi utilizate.
1.1. Daca reparatia este efectuata in ateliere proprii de persoana care este proprietara
bunului, sau de utilizator ori societatea de leasing in cazul contractelor de leasing, se procedeaza
astfel:
- se deduce TVA aferenta cumpararilor de bunuri si servicii necesare efectuarii
reparatiei realizate in ateliere proprii, in conditiile prevazute la art. 145-147 din Codul
fiscal;
- se intocmeste un deviz care cuprinde lucrarile efectuate si materialele utilizate,
fara TVA care se deduce, conform art. 145-147 din Codul fiscal, pe baza caruia
societatea de asigurare va face plata despagubirii. Important de retinut este faptul ca
agentilor economici care isi realizeaza cu forte proprii reparatiile nu le este permis sa
factureze aceste reparatii catre societatile de asigurare, intrucat nu este realizata o
prestare de servicii catre societatea de asigurare.
1.2. Daca reparatia este efectuata de catre o alta unitate decat cea care este proprietara
bunului (sau utilizator sau societate de leasing), in functie de intelegerile dintre societatile de
asigurare si asigurati pot apare urmatoarele situatii:
a) societatea care face reparatia poate fi platita direct de societatea de asigurare,
fara sa se realizeze decontari si prin societatea care detine bunul, situatie in care
aceasta din urma nu inregistreaza nici un fel de fluxuri financiare legate de
operatiunea respectiva;
b) reparatia poate fi facturata catre societatea care detine bunul de catre societatea
care realizeaza reparatia, situatie in care pentru a obtine despagubirea de la societatea
de asigurare proprietarul va depune originalul facturii de reparatii la societatea de
asigurare si nu va deduce TVA din factura de reparatii, intrucat conform pct. 46 alin.
(1) din Normele Metodologice de aplicare a Titlului VI al Legii nr. 571/2003 privind
Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, cu modificarile si
completarile ulterioare, nu poate justifica taxa deductibila cu originalul facturii.
Societatea de asigurare despagubeste detinatorul bunului inclusiv TVA din factura de
reparatii.
c) daca societatile de asigurare accepta copii de pe facturi, platesc despagubiri
fara sa acopere si TVA din facturile de reparatii in relatia cu firmele care sunt
inregistrate ca platitori de TVA, deoarece acestea pot deduce taxa din facturile
respective, in conformitate cu prevederile art. 145-147 din Codul fiscal. Intre
societatile de asigurare si firmele inregistrate ca platitori de TVA pot exista
intelegeri potrivit carora nu este necesara prezentarea facturilor originale.
In toate situatiile mentionate, indiferent daca despagubirea este acordata inclusiv sau
exclusiv TVA societatea care primeste despagubirea nu trebuie sa colecteze TVA aferenta
asigurarii.
2. Bunuri complet distruse sau degradate, care nu mai pot fi utilizate, ori disparute -
din cauze de forta majora, calamitati naturale, precum si bunuri pierdute sau furate,
dovedite legal
Societatile asigurate incaseaza despagubiri pentru daune totale daca bunul este distrus in
intregime si nu mai poate fi utilizat sau daca a disparut sau a fost pierdut din cauze de forta
majora sau calamitati naturale (inundatii, razboaie, revolutii, incendii pentru care pompierii au
constat ca sunt datorate exclusiv din alte cauze decat eroarea umana, s.a.), precum si pentru
bunurile furate (bunuri lipsa din gestiune,neimputabile, pentru care persoana impozabila poate
prezenta dovada constatarii furtului de catre organele de politie).
Potrivit art. 128 alin. (8) lit. a) din Codul fiscal, bunurile constate lipsa din cauze de forta
majora sau din calamitati naturale, precum si bunurile pierdute ori furate, dovedite legal, nu
constituie livrare de bunuri, deci societatea nu trebuie sa colecteze TVA, iar conform art. 145
alin. (3) din Codul fiscal, societatea isi pastreaza dreptul de deducere exercitat la achizitia bunului
respectiv. Cu toate ca societatea in cauza incaseaza o despagubire pentru bunul constatat lipsa,
aceasta nu constituie baza de impozitare pentru TVA, indiferent ca sunt bunuri de natura
stocurilor sau bunuri de natura mijloacelor fixe.
Conform pct. 54 alin. (6) din normele metodologice, nu se vor face nici ajustari ale taxei
in aceste situatii, indiferent daca bunurile de capital sunt bunuri imobile.
3. Bunurile complet distruse, sau degradate, care nu mai pot fi utilizate, ori
disparute - din alte cauze decat forta majora sau calamitati naturale
3.1. In cazul mijloacelor fixe care sunt distruse si exista fizic, deci pot fi casate, conform
pct. 6 alin. (4) din normele metodologice, se vor aplica ajustari conform art. 149 din
Codul fiscal, daca sunt bunuri de capital obtinute dupa data aderarii ( daca nu, atunci nu
se fac ajustari).
3.2. In situatia in care mijloacele fixe nu mai exista fizic, prin urmare nu pot fi casate -
acestea fiind lipsa din gestiune din alte motive decat cele prevazute la art. 128 alin. (8) lit.
a) din Codul fiscal, respectiv calamitati naturale, cauze de forta majora, bunuri pierdute
sau furate - potrivit art. 128 alin. (4) lit. d) din Codul fiscal, aceasta constituie o livrare de
bunuri in sensul taxei pe valoarea adaugata, prin urmare trebuie colectat TVA. Aceasta
operatiune este definita drept o autolivrare si autolivrarea este considerata tot o ajustare a
taxei deduse initial. Baza de impozitare a acestei operatiuni asimilate unei livrari de
bunuri se determina conform prevederilor de la art. 137 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal si
pct. 18 alin. (4) din normele metodologice, respectiv:
a) daca lipsurile nu sunt imputabile, baza de impozitare este valoarea ramasa la care
aceste bunuri sunt inregistrate in contabilitate, calculata in functie de amortizarea
contabila. Daca mijloacele fixe sunt complet amortizate, baza de impozitare este
zero;
b) daca lipsurile sunt imputabile, baza de impozitare este suma imputata, dar nu mai
putin decat valoarea ramasa a mijlocului fix. Pentru mijloacele fixe complet
amortizate, baza de impozitare este suma imputata.
3.3. Bunurile de natura stocurilor degradate calitativ care nu mai pot fi utilizate
nu constituie livrare de bunuri conform art. 128 alin. (8) lit. b) din Codul fiscal daca
sunt indeplinite conditiile prevazute la pct. 6 alin. (9) din norme, respectiv:
a) nu sunt imputabile;
b) degradarea calitativa a bunurilor se datoreaza unor cauze obiective dovedite cu
documente;
c) se face dovada ca s-au distrus bunurile si nu mai intra in circuitul economic.
3.4. Daca bunurile sunt de natura stocurilor si acestea nu mai exista fizic fiind lipsa din
gestiune din alte motive decat cele prevazute la art. 128 alin. (8) lit.a) din Codul fiscal -
operatiunea este asimilata unei livrari de bunuri potrivit art.128 alin.(4) lit.d) din Codul
fiscal, prin urmare trebuie colectat TVA. Aceasta operatiune este definita drept o
autolivrare si autolivrarea este considerata tot o ajustare a taxei deduse initial. Baza de
impozitare a taxei pe valoarea adaugata conform art. 137 alin.(1) lit. c) din Codul fiscal
este constituita din preturile de achizitie sau, în lipsa acestora, pretul de cost, determinat la
momentul livrarii.
Societatile care s-au asigurat pentru astfel de situatii si incaseaza despagubiri de la
societatile de asigurare, nu sunt obligate sa colecteze TVA, dar isi pastreaza dreptul de deducere
exercitat initial, potrivit art. 145 alin.(3) din Codul fiscal.
II. Tratamentul fiscal aplicabil pentru bunurile constatate lipsa pe timpul
transportului
Daca potrivit contractului incheiat intre transportator si beneficiarul transportului,
societatea de transport este obligata sa-l despagubeasca pe beneficiar pentru contravaloarea
bunurilor constate lipsa pe timpul transportului, suma respectiva constituie o despagubire
acordata pentru neindeplinirea obligatiilor contractuale (respectiv a contractului de transport).
Potrivit art. 137 din Codul fiscal, aceste sume nu se cuprind in baza de impozitare a taxei
pe valoarea adaugata.
Totusi, beneficiarul transportului, care este proprietarul bunurilor, va trebui sa colecteze
TVA pentru bunurile lipsa pe timpul transportului, potrivit art. 128 alin. (4) lit. d) din Codul
fiscal, aceasta operatiune reprezentand o autolivrare pentru care se va emite autofactura
prevazuta la pct. 70 alin. (1) din norme. Taxa colectata, care în acest caz este o cheltuiala pentru
proprietarul bunurilor, se va recupera de la societatea de transport prin includerea in
contravaloarea despagubirii.
In practica economica, aceste despagubiri se factureaza catre societatile de transport
pentru a avea un document justificativ pentru inregistrarea in evidentele contabile. Desi potrivit
art. 155 alin. (1) din Codul fiscal nu este obligatorie facturarea separata a despagubirilor, nu se
interzice emiterea de facturi, dar se va tine cont ca aceste despagubiri nu se cuprind in baza
impozabila a TVA, si prin urmare pe factura nu se va mentiona TVA.
Si in cazul bunurilor constatate lipsa pe timpul transportului, daca vreuna din partile
implicate s-a asigurat si va incasa o despagubire de la societatile de asigurari, nu se va colecta
TVA pentru aceste sume.
Secretar de stat
CATALIN DOICA