Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere ca urmare a restrangerii activitatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere ca urmare a restrangerii activitatii

Buna ziua,

Zilele acestea mi-a fost adusa la cunostinta concedierea, motivul invocat fiind restrangerea activitatii.
Intrebarea mea este daca acest motiv poate fi invocat in conditiile in care firma a angajat anul acesta 3 persoane, dintre care 2 pe acelasi post pe care il ocup si eu si au avut loc mariri de salariu.
De asemenea, am citit in CCM la nivel national (Art 74, alin 3 si Art 78, alin 1), ca pe perioada preavizului programul poate fi redus cu 4 ore si am dreptul la o compensatie egala cu un salariu lunar. Este adevarat?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
1. Nu putea sa angajeze inca una sau mai multe persoane pe postul dvs. Este vorba de posturi diferite dar cu aceeasi denumire.
2. Angajatorul poate oricand dispune desfiintarea unor posturi daca o face pentru a eficientiza activitatea. O face pe riscul si pe banii lui.
3. De la 01.01.2011 nu mai exista CCMUNN. Daca la nivel de unitate sau de ramura aveti un CCM aplicabil sau daca in Regulamentul intern al unitatii sunt prevazute salarii compensatorii in caz de concediere sau program redus in perioada de preaviz atunci veti beneficia si dvs. de aceste prevederi.
In principiu, este posibila concedierea, dar doar daca indeplineste anumite conditii: " desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa" - art. 65 ind.(1) alin. (2) C. muncii. Daca nu indeplineste aceste motive, poate fi atacata in instanta.
Cu privire la programul de lucru in timpul perioadei de preaviz, este adevarat ca poate fi redus cu 4 ore.
mihaelanicolaeeugenia a scris:

.....

Cu privire la programul de lucru in timpul perioadei de preaviz, este adevarat ca poate fi redus cu 4 ore.

Numai daca acest lucru este prevazut in c.i.m., in c.c.m. aplicabil angajatorului sau in R.I al acestuia ... altfel , pe perioada de preaviz timpul de munca este cel prevazut in c.i.m.

mihaelanicolaeeugenia a scris:

In principiu, este posibila concedierea, dar doar daca indeplineste anumite conditii: " desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa" - art. 65 ind.(1) alin. (2) C. muncii. Daca nu indeplineste aceste motive, poate fi atacata in instanta.
Cu privire la programul de lucru in timpul perioadei de preaviz, este adevarat ca poate fi redus cu 4 ore.

Daca cu numai cateva luni in urma au fost angajate persoane pe posturi cu aceeasi denumire se poate considera ca desfiintarea locului de munca este efectiva?
Aceasta decizie nu trebuie justificata in niciun fel, angajatii nu trebuie sa primeasca nicio instiintare cu privire la desfiintarea postului si motivele care au dus la aceasta? Tot ce am primit este decizia de incetare a CIM, fara nicio explicatie.

Multumesc
1. Daca vi s-a dat numai decizia de concediere in aceasta ar trebui sa fie prevazuta si perioada de preaviz.
2. De regula, acolo unde exista sindicate se mai discuta cu acestea, in special in cazul concedierii colective.
3. In cazul dvs. cereti prea mult angajatorului. Nu are obligatia legala sa va argumenteze, sa va explice, cu amanunte, motivele desfiintarii postului ocupat de dvs.
4. - Celelalte posturi, care au aceeasi denumire cu a dvs., poate au alte atributii in fisa postului.
- Sau angajatorul a constatat ca sunt cam multi salariati pe posturile cu aceeasi denumire si a hotarat sa mai reduca din posturi.
5. Daca dvs. considerati ca decizia de concediere este ilegala atunci o puteti contesta la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane