avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cod COR pentru Constructor - Finisor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cod COR pentru Constructor - Finisor

Buna ziua!
Trebuie sa fac o angajare la firma, iar persoana pe care doresc sa o angajez are diploma de absolvire a Scolii Profesionale , fiind Muncitor calificat in meseria de Constructor Finisor.
Problema este ca in codul COR nu este aceasta meserie si nu stiu cum sa il incadrez.
Ma puteti ajuta cu o corespundenta la aceasta calificare?
Multumesc mult!
Grupa minora 713 - Muncitori constructori la lucrari de finisare7 GRUPE DE BAZA
Muncitorii constructori la lucrari de finisare executa acoperisuri, montari de parchete, turnari si finisari de mozaicuri; instaleaza si monteaza tevi si izolatii termice si acustice; executa retelele de distributie a energiei electrice pentru cladiri si alte lucrari de finisare.

Produse Rubinian corespondente (16)

COD
DENUMIRE

7131
Constructori de acoperisuri
(Subgrupa majora 71, Grupa minora 713)



Nivelul de instruire: 2 (studii medii)


Descriere


Constructorii de acoperisuri executa lucrari de acoperire a constructiilor cu table metalice, materiale sintetice, tigle, asfalt, ardezie si alte materiale.


Corespondenta ISCO88(COM)*1: 7131
ENG Roofers
FRA Couvreurs et zingueurs
GER Dachdecker
Produse Rubinian corespondente (0)


7132
Parchetari, linolisti, mozaicari si faiantari
(Subgrupa majora 71, Grupa minora 713)



Nivelul de instruire: 2 (studii medii)


Descriere


Parchetarii executa lucrari de pregatire, monteaza si finiseaza parchete in interiorul cladirilor; linolistii croiesc, fixeaza si lipesc foliile de linoleum; mozaicarii toarna si finiseaza mozaicuri; faiantarii pregatesc peretii, aplica si imbina placile de faianta.


Corespondenta ISCO88(COM)*1: 7132
ENG Floor layers and tile setters
FRA Poseurs de revetements de sol et carreleurs
GER Fußboden- und Fliesenleger
Produse Rubinian corespondente (2)


7133
Ipsosari
(Subgrupa majora 71, Grupa minora 713)



Nivelul de instruire: 2 (studii medii)


Descriere


Ipsosarii executa tencuieli interioare din mortar de var cu adaos de ipsos; gletuiesc suprafetele peretilor cu un strat subtire de pasta de ipsos, profiluri interioare si exterioare (scafe, brauri, ancadramente, cornise etc.), cu ajutorul sabloanelor; monteaza profile, prefabricate, lucrari de marmura artificiala sau stuco-marmura executate cu ipsos sau var.


Corespondenta ISCO88(COM)*1: 7133
ENG Plasterers
FRA Plâtriers
GER Stukkateure
Produse Rubinian corespondente (4)


7134
Montatori de izolatii termice si acustice
(Subgrupa majora 71, Grupa minora 713)



Nivelul de instruire: 2 (studii medii)


Descriere


Montatorii de izolatii termice si acustice executa lucrari pentru asigurarea izolarii termice si acustice in constructii prin fixarea, lipirea, izolarea cu diferite materiale (placi din stufit, vata minerala, beton celular, materiale plastice, placi fibrolemnoase etc.) a peretilor, planseelor, teraselor, conductelor.


Corespondenta ISCO88(COM)*1: 7134
ENG Insulation workers
FRA Monteurs en isolation thermique et acoustique
GER Isolierer
Produse Rubinian corespondente (5)


7135
Geamgii
(Subgrupa majora 71, Grupa minora 713)



Nivelul de instruire: 2 (studii medii)


Descriere


Geamgiii aleg panourile de sticla, taie, masoara si monteaza sticla la ferestre, vitrine, magazine, pereti despartitori, tablouri; realizeaza vitralii si panouri decorative.


Corespondenta ISCO88(COM)*1: 7135
ENG Glaziers
FRA Vitriers
GER Glaser
Produse Rubinian corespondente (1)


7136
Instalatori si montatori de tevi
(Subgrupa majora 71, Grupa minora 713)



Nivelul de instruire: 2 (studii medii)


Descriere


Instalatorii si montatorii de tevi executa lucrari de montaj de instalatii sanitare, gaze, incalzire centrala, ventilare si conditionare, alimentare cu apa, retele exterioare si instalatii frigorifice.


Corespondenta ISCO88(COM)*1: 7136
ENG Plumbers and pipe fitters
FRA Plombiers et tuyauteurs
GER Klempner, Rohrinstallateure
Produse Rubinian corespondente (5)


7137
Electricieni in constructii
(Subgrupa majora 71, Grupa minora 713)



Nivelul de instruire: 2 (studii medii)


Descriere


Electricienii in constructii traseaza instalatiile electrice; executa lucrari in vederea sustinerii diverselor piese ale acestora; monteaza elementele componente (tuburi, conductori, cabluri, lampi, tablouri etc.); executa legaturile, conexiunile si racordurile electrice; repara si intretin aceste instalatii.nd,aco


Corespondenta ISCO88(COM)*1: 7137
ENG Building and related electricians
FRA Électriciens du bâtiment et assimilés
GER Bau- und verwandte Elektriker


Alegeti ceea ce corespunde atributiilor muncitorului angajat.

Sursa:
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 13 Septembrie 2011
Alin Popescu, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum obtin specializare in turism si alimentatie publica? private private buna. eu am diploma de licenta 3 ani rom engleza. n am prins post in inv pe specializarea mea. insa am fost un an suplinit. necalificat pe maistru instructor ... (vezi toată discuția)
Salarii maricaalina maricaalina care este salariu de debutant al unui grefier cu studii superioare juridice? (vezi toată discuția)
Securitate si sanatate in munca - Elibet - Elibet Nu ati auzit de vreo modificare a Legii 319/2006???? Nu vi se pare absurd ca doar inginerii pot fi inspectori SSM (nivelul superior)? Mi se pare ca e foarte ... (vezi toată discuția)