Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum obtin specializare in turism si alimentatie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum obtin specializare in turism si alimentatie publica?

buna. eu am diploma de licenta 3 ani rom engleza. n am prins post in inv pe specializarea mea. insa am fost un an suplinit. necalificat pe maistru instructor in domeniul turism si alimentatie puplica.acum eu ca sa ma calific pe aceasta specilalizare trebuie sa fac o a doua facultate in domeniu? sau niste cursuri de calif?
please help#-o
Grupa majora 5 - Lucratori operativi in servicii, comert si asimilati

Subgrupa majora 51 - Lucratori in servicii personale si de protectie

Grupa minora 512 - Administratori si alti lucratori operativi in restaurante cantine, pensiuni etc.

Grupa de baza 5122 - Bucatari

4 OCUPATII

Bucatarii stabilesc meniuri, pregatesc alimente, organizeaza si coordoneaza munca in bucatarie.

COD

DENUMIRE

Bucatar

(Subgrupa majora 51, Grupa minora 512, Grupa de baza 5122)

Nivelul de instruire: 2 (studii medii)

Fisa de post pentru Bucatar

Maistru in arta culinara

(Subgrupa majora 51, Grupa minora 512, Grupa de baza 5122)

Nivelul de instruire: 2 (studii medii)

Fisa de post pentru Pizzar

Pizzar

(Subgrupa majora 51, Grupa minora 512, Grupa de baza 5122)

Nivelul de instruire: 2 (studii medii)

Descriere

Introdus prin Ordinele 149/2006 MMSSF si 308/2006 INS.

Fisa de post pentru Pizzar

Bucatar specialist/ vegetarian/ dietetician

(Subgrupa majora 51, Grupa minora 512, Grupa de baza 5122)

Nivelul de instruire: 2 (studii medii)

Descriere

Introdus prin Ordinele 149/2006 MMSSF si 308/2006 INS.

A. Grupe majore |
B. Subgrupe majore
C. Grupe minore |
D. Grupe de baza
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V X W Y Z

Cuvinte cheie: cod COR, codul COR actualizat, coduri COR, codurile COR, codificarea COR, clasificarea COR

Ordinul ministrului muncii si protectiei sociale privind aprobarea Clasificarii ocupatiilor din Romania (C.O.R.) nr. 138 din 17 aprilie 1995 (Monitorul Oficial nr. 272 din 23 noiembrie 1995)

Ordinul 138/1995 a fost modificat si actualizat de:
- Ordinul MMPS nr. 559/1996, Ordinul CNS nr. 2112/1996;
- Ordinul MMPS nr. 893/1997, Ordinul CNS 2527c/1997;
- Ordinul MMPS nr. 634/1998, Ordinul CNS 2689/1998;
- Ordinul MMPS nr. 86/2000, Ordinul CNS 1055/2000;
- Ordinul MMSS nr. 86/2001, Ordinul INS 1453/2000;
- Ordinul MMSS nr. 2502/2001, Ordinul INS 2243/2001;
- Ordinul MMSSF nr. 338/2003, Ordinul INS 334/2001;
- Ordinul MMSSF nr. 9/2005, Ordinul INS nr. 14/2005;
- Ordinul MMSSF nr.902/2005 si Ordinul INS 1211/2005;
- Ordinul MMSSF nr.149/2006 si Ordinul INS 308/2006;
- Ordinul MMFES nr.170/2008 și Ordinul INS 179/2008;
- Ordinul MMFES 238/2008 si Ordinul INS 282/2008;
- Ordinul MMFES 397/2008 si Ordinul INS 451/2008;
- Ordinul MMFPS 1364/2009 si Ordinul INS 4201/2009;

Procedura de actualizare a COR este reglementata prin Ordinul MMSS nr. 270/2002, Ordinul INS 273/2001.

*1 - COR (Clasificarea Ocupatiilor din Romania) este construita in conformitate cu Clasificarea Internationala Standard a Ocupatiilor - International Standard Classification of Occupations - ISCO, in varianta 88 (COM) din Uniunea Europeana.

COR respecta aproximativ 85% din standardul ISCO88(COM), modificarile aduse in ultimii ani indepartandu-se tot mai mult de acesta din urma, cu posibile consecinte asupra relevantei corespondentei actualizarilor ulterioare ale ISCO88(COM) preconizate a avea loc pana la sfarsitul anului 2007. De aceea consideram ca este foarte posibil ca standardul COR sa fie modificat destul de substantial pana la sfarsitul anului 2010, daca se doreste comparabilitatea scriptica si statistica in cadrul Uniunii Europene.

Sursa Rubinian-COR 2009

Rugaminte : Scrie corect cel putin in limba romana.

Succes
Pentru calificare in specialitatea mentionata este suficient sa absolviti cursuri de perfectionare in domeniu
Grupa minora 349 - Tehnicieni in turism, activitati ospitaliere, activitati de alimentatie si activitati de agrement

4 GRUPE DE BAZA

Grupa minora introdusa prin Ordinele 149/2006 MMSSF si 308/2006 INS.

Tehnicienii in turism, activitati ospitaliere, activitati de alimentatie, activitati de agrement si asimilati se ocupa de asigurarea serviciilor specifice destinate clientilor, informeaza clientela asupra particularitatilor serviciilor ofertate, furnizeaza diverse servicii solicitate de clienti, organizeaza activitatea la locul lor de munca.
Produse Rubinian corespondente (6)

COD

DENUMIRE

Tehnicieni in turism si asimilati

(Subgrupa majora 34, Grupa minora 349)

Nivelul de instruire: 3 (studii medii sau postliceale)

Descriere

Grupa de baza introdusa prin Ordinele 149/2006 MMSSF si 308/2006 INS.

Tehnicieni in turism si asimilati promoveaza si vand programe si servicii turistice, planifica si organizeaza servicii turistice pentru clienti, comunica informatii necesare clientilor despre serviciile cazare, masa, transport, agrement, acces la atractiile din zona, rezolva prompt solicitarile si reclamatiile, in masura competentei lor, ofera explicatii privind contractul cadru si clauzele contractuale (conditiile generale de efectuare a programului turistic, drepturile si obligatiile clientului, drepturile si obligatiile furnizorilor de servicii, termenele de plata, penalizari in caz de retragere, situatii de forta majora); asista turistii care au aderat la oferta furnizorilor de servicii turistice, contribuie la asigurarea serviciilor contractate, intretin un dialog permanent cu turistii si actioneaza pentru imbunatatirea programelor turistice pe care le deruleaza/organizeaza si insotesc persoanele sau grupuri de persoane in plimbari calare sau cu atelaje.

Corespondenta ISCO88(COM)*1: - inexistenta
Produse Rubinian corespondente (1)

Tehnicieni in activitati ospitaliere si asimilati

(Subgrupa majora 34, Grupa minora 349)

Nivelul de instruire: 3 (studii medii sau postliceale)

Descriere

Grupa de baza introdusa prin Ordinele 149/2006 MMSSF si 308/2006 INS.

Tehnicienii in activitati ospitaliere si asimilati se ocupa de asigurarea unui sejur agreabil in structurile de cazare turistice; rezerva spatii de cazare, primesc clientul, il cazeaza, il asista pe toata durate sejurului, presteaza servicii suplimentare, intocmesc nota de plata si incaseaza contravaloarea serviciilor prestate, rezolva solicitarile clientilor, reclamatiile, situatiile particulare, tin evidenta consumurilor clientului, asigura corespondenta cu clientii conform normelor interne, gestioneaza mijloacele de plata, gestioneaza documentele de evidenta specifica si materialele promotionale, reprezinta hotelul in fata clientului in toate etapele sejurului sau in hotel.

Corespondenta ISCO88(COM)*1: - inexistenta
Produse Rubinian corespondente (3)

Tehnicieni in activitati de alimentatie si asimilati

(Subgrupa majora 34, Grupa minora 349)

Nivelul de instruire: 3 (studii medii sau postliceale)

Descriere

Grupa de baza introdusa prin Ordinele 149/2006 MMSSF si 308/2006 INS.

Tehnicienii in activitati de alimentatie si asimilati se ocupa de asigurarea conditiilor pentru a satisface cerintele clientilor in unitatile de alimentatie; coordoneaza activitatile din salonul de restaurant, organizeaza serviciile, participa efectiv la realizarea lor, efectueaza operatiuni de mare indemanare in fata clientului, incaseaza nota de plata, ofera servicii personalizate, tinand cont de obiceiuri, gusturi ale clientilor, gestioneaza reclamatiile clientilor, participa la organizarea de evenimente.

Corespondenta ISCO88(COM)*1: - inexistenta
Produse Rubinian corespondente (2)

Tehnicieni in activitati de agrement si asimilati

(Subgrupa majora 34, Grupa minora 349)

Nivelul de instruire: 3 (studii medii sau postliceale)

Descriere

Grupa de baza introdusa prin Ordinele 149/2006 MMSSF si 308/2006 INS.

Tehnicienii in activitati de agrement si asimilati se ocupa de asigurarea unui sejur agreabil pentru clientela care adera la programe turistice sau utilizeaza structuri ospitaliere, organizeaza activitatile de agrement oferite, asigura necesarul de terenuri, spatii, echipamente, materiale, personal pentru fiecare activitate de agrement, permanenta functionare a dotarilor, echipamentelor, stabileste sistemul de reguli pentru fiecare activitate de agrement, coordoneaza activitatea instructorilor pe activitati.

sursa Rubinian-COR
41 3471 Designeri, decoratori si alti tehnicieni in domeniul artei
42 3476 Tehnicieni in domeniul publicitatii
43 349 Tehnicieni in turism, activitati ospitaliere, activitati de alimentatie si activitati de agrement
44 3491 Tehnicieni in turism si asimilati
45 3492 Tehnicieni in activitati ospitaliere si asimilati
46 3493 Tehnicieni in activitati de alimentatie si asimilati
47 3494 Tehnicieni in activitati de agrement si asimilati

Sursa Rubinian -COR

( deschide sectiunile de pe COR )
si cat dureaza aceste cursuri ? unde se fac?