avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Caut un raspuns...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Caut un raspuns...

In 2008 am luat un credit de la [editat], am platit ratele aproape 2 ani, dar de anul trecut din aprilie n-am mai putut plati... nu mai am servici,
Prin urmare, creditul meu a fost vandut la SC.[editat] SRL.
Stau intr-un apartament cu chirie la stat, pe care l-am castigat in instanta dupa divort, dar N-AM GIRAT cu apartamentul... creditul respectiv...
Mi se poate lua apartamentul prin executare silita de catre aceasta firma??
Am vorbit la Buc. cu firma respectiva si deocamdata nu imi pot recalcula ratele...
vor din ce in ce mai multi bani..., nu am de unde plati....
Ce pot sa fac in situatia de fata???


Ultima modificare: Marți, 13 Septembrie 2011
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: Tincuta Dinu , Consultant fiscal 16:51, 13 Septembrie 2011
Nu va pot lua apartamentul atata vreme cat nu sunteti proprietarul respectivului imobil.
Pentru executarea imobilului nu se pune problema atata timp cat nu exista ipoteca sau garantie asupra lui . Se pune poprire doar pe veniturile realizate .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita imobil ipotecat la alta banca bobutanumihail bobutanumihail am un credit restant la o banca de un an.am primit instiintare de executare silita.mentionez ca detin casa ,dar ea este ipotecata la un alt credit la alta ... (vezi toată discuția)
Consecinte neplata rate credit ipotecar pentru imobil nefinalizat tobilica tobilica Buna ziua, Am luat in 2008 un credit ipotecar de la BCR (care are ipoteca de rang 1 pe apartament),dar constructia blocului de apartamente s-a oprit in faza ... (vezi toată discuția)
Executare silita co-ipotecari Geanina Maria Geanina Maria Ce se intampla cu co-ipotecarii dupa executarea silita daca creanta nu este acoperita? Daca imprumutantul nu are alte bunuri sau salariu iar eu in contractul ... (vezi toată discuția)