Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare la limita de varsta

Sunt pensionat pe caz de boala din iunie 2009, cu capacitatea de munca irecuperabila. Am vechime 38 de ani si 6 luni, din care 19 ani - in grupa a doua de munca. Mentionez ca sunt nascut la 28.07.1951.
Doresc sa stiu cand pot sa ies la pensie la limita de varsta. Pot beneficia de prevederile art. 79, alin. 1, punctul a) si c) ?
Multumesc!
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Legea 263/2010
Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

Asadar limita de varsta la 61 de ani.Reducere de 4 ani din 65 daca anii de grupa sunt in procent de 100%.

Beneficiati de prevederile art.79 alin.1 lit.c(nerevizuibil)intru-cat aveti mai putin de 5 ani pana la implinirea varstei standard de pensionare(65 de ani)si aveti stagiul complet de cotizare realizat(35 de ani).Nu mai aveti nevoie si de lit.a
Multumesc mult ptr. raspunsul favorabil pensionarii la limita de varsta. Casa de pensii imi respinsese cererea!