Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Semnatura vecini- lege .
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Semnatura vecini- lege .

Buna ziua!
Deranjez din nou... Se poate sa imi spuneti va rog unde pot gasi aceasta lege, cand a fost data, etc.?

Vecinul matusii mele isi deschide cafenea chiar langa ea si nu i-a fost ceruta nicio semnatura...

Astept cu interes :)

Multumesc!

"Buna ziua!

Va deranjez si eu cu cateva intrebari, aveti va rog amabilitatea sa ma ajutati?

1) Doresc sa imi deschid firma/magazin la mine in curte. Imi trebuie aprobare de la vecini?

2) Dar daca doresc sa imi deschid cafenea/bar/restaurant la mine in curte; am nevoie de semnatura vecinilor?

In asteptarea raspunsului, va multumesc anticipat!

A.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

Alex Munteanu: In ambele cazuri aveti nevoie de acordul vecinilor direct afectati.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

Fanica: In ambele cazuri DA "
aaa21, utilizator
Buna ziua,
un temei expres prevazut de lege nu exista, el insa este apreciat ca derogare ...
Reieşind din dispoziţiile art. 379 al. (1) CC, obligativitatea anexării acordului vecinilor apare numai în cazul în care ridicarea sau exploatarea construcţiei atentează în mod inadmisibil asupra dreptului de proprietate al vecinului, de care acesta dispune în privinţa terenului sau altui imobil.
Spre ex. in cazul dv. chiar si poluarea fonica, va putea fi un motiv posibil de refuz din partea vecinilor (din cate inteleg doriti sa va desfasurati o acivitate tip terasa, bar, pub...)....
Acordul este necesar si va pune ''la adapost'' in caz de posibile litigii cu vecinii....
Cu stima