avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 360 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Semnatura vecini- lege .
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Semnatura vecini- lege .

Buna ziua!
Deranjez din nou... Se poate sa imi spuneti va rog unde pot gasi aceasta lege, cand a fost data, etc.?

Vecinul matusii mele isi deschide cafenea chiar langa ea si nu i-a fost ceruta nicio semnatura...

Astept cu interes :)

Multumesc!


"Buna ziua!

Va deranjez si eu cu cateva intrebari, aveti va rog amabilitatea sa ma ajutati?

1) Doresc sa imi deschid firma/magazin la mine in curte. Imi trebuie aprobare de la vecini?

2) Dar daca doresc sa imi deschid cafenea/bar/restaurant la mine in curte; am nevoie de semnatura vecinilor?

In asteptarea raspunsului, va multumesc anticipat!

A.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

Alex Munteanu: In ambele cazuri aveti nevoie de acordul vecinilor direct afectati.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

Fanica: In ambele cazuri DA "
Ultima modificare: Miercuri, 14 Septembrie 2011
aaa21, utilizator
Buna ziua,
un temei expres prevazut de lege nu exista, el insa este apreciat ca derogare ...
Reieşind din dispoziţiile art. 379 al. (1) CC, obligativitatea anexării acordului vecinilor apare numai în cazul în care ridicarea sau exploatarea construcţiei atentează în mod inadmisibil asupra dreptului de proprietate al vecinului, de care acesta dispune în privinţa terenului sau altui imobil.
Spre ex. in cazul dv. chiar si poluarea fonica, va putea fi un motiv posibil de refuz din partea vecinilor (din cate inteleg doriti sa va desfasurati o acivitate tip terasa, bar, pub...)....
Acordul este necesar si va pune ''la adapost'' in caz de posibile litigii cu vecinii....
Cu stima

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Semnatura vecini aaa21 aaa21 Buna ziua! Va deranjez si eu cu cateva intrebari, aveti va rog amabilitatea sa ma ajutati? 1) Doresc sa imi deschid firma/magazin la mine in curte. Imi ... (vezi toată discuția)
Zgomot provocat de un teren de fotbal acoperit constsil constsil Ma confrunt cu urmatoarea problema: langa blocul in care locuiesc s-a construit un teren de fotbal acoperit (cu prelata) unde se organizeaza meciuri de ... (vezi toată discuția)
Magazin la parterul blocului ContSters72331 ContSters72331 Buna ziua, Va rog sa-mi dati si mie un sfat despre cum ar trebuii sa actionez pe cale judecatoreasca (alta solutie nu exista in Romania) si cam ce sanse de ... (vezi toată discuția)