Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament aflat sub clauza de uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament aflat sub clauza de uzufruct viager

Va salut si va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu o lamurire pentru urmatorul caz:
Un apartament aflat sub un contract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager + obligatia de ingrijire batarani(vechii proprietari), poate sau nu sa fie vandut mai departe impreuna cu uzufructul si obligatia de ingrijire unui tert care se ofera intr-un singur contract sa dea primului cumparator comensatia materiala(plata) pentru timpul cat primul cumparator a ingrijit de batrani si sa preia in acelasi contract clauza de uzufruct si ingrijire pe mai departe a batranilor in contul restului de bani pana la suma de vanzare stabilita cu actualul proprietar(care acum este titular al apartamentului, dobandit cu clauzele mai sus mentionate - uzufruct viager si ingrijire pentru proprietarii initiali, aflati in varsta) cu acordul batranilor, proprietarii initiali?
Are actualul proprietar dretpul de a vinde apartamentul impreuna cu obligatiile prevazute in contrctul prin care a dobandit apartamentul de la batrani atat timp cat ei sunt in viata si isi dau acordul pentru aceasta?Poate fi considerat proprietar pentru a putea vinde ceva?

E o intrebare dubioasa si v-as fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta.

Multumesc anticipat
Alexandru N
Daca si beneficiarii clauzei sunt de acord, se poate face vanzarea.
Contractul va fi tripartit. Adiva partile contractului vor fi vanzatorul, care are nuda propietate si debitorul obligatiei de intretinere, creditorul obligatiei de intretinere (persoanele in varsta foste proprietare) cat si titularii dreptului de uzufruct, care vor decalara ca sunt de acord cu vanzarea si cu noul creditor al obligatieie de intretinere si cumparatorul care va deveni conform contractului titularul nudei propeietati si debitor al obliggatiei d eintretinere asumate din vechiul contract.