Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... notificare disponibilizari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

notificare disponibilizari

inainte de trimiterea catre sindicat a notificarii privind consultari in privinta concedierii colective este nevoie mai intai de aprobarea in Consiliul de Administratie a necesitatii masurii de disponibilizare?
In cazul in care angajatorul intentioneaza sa efectueze concedieri colective, acesta are obligatia de a initia, in timp util si in scopul ajungerii la o intelegere, in conditiile prevazute de lege, consultari cu sindicatul sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor, cu privire cel putin la:
a) metodele si mijloacele de evitare a concedierilor colective sau de reducere a numarului de salariati care vor fi concediati;
b) atenuarea consecintelor concedierii prin recurgerea la masuri sociale care vizeaza, printre altele, sprijin pentru recalificarea sau reconversia profesionala a salariatilor concediati.
Multumesc foarte mult!