Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Iesire unilaterala din SRL cu participare 50% - 50% - ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Iesire unilaterala din SRL cu participare 50% - 50% - cum se procedeaza...?

Buna ziua,

Am un SRL împreuna cu un asociat - procentajele de participare sunt 50% pentru fiecare.

În urma unor divergente aparute, as dori sa ies din acest SRL (mai ales datorita faptului ca sunt administrator). Chiar prin renuntarea, la limita, la partile mele sociale.
Asociartul meu nu e de acord cu "iesirea" mea.

V'as ramâne profund recunoscator daca mi'ati sugera niste cai legale de rezolvare a acestui impas.

Probabil ca nu sunt primul care pune aceasta întrebare aici pe forum - dar nu am gasit înca topics-urile relevante.
În lipsa unui raspuns personalizat, v'as ramâne îndatorat daca ati putea macar sa postati links-urile catre subiectele anterioare cu aceeasi tematica...

Va multumesc,
Naganori
Naganori, utilizator
In speta fiind o societate cu raspundere limitata, dvs. in calitate de asociat va puteti retrage:
- in cazurile prevazute de actul constitutiv
- cu acordul celuilalt asociat
- daca actul constitutiv nu contine prevederi cu privire la retragerea asociatilor sau daca nu se realizeaza acordul unanim al celorlalti asociati, retragerea se poate face, pentru motive temeinice, in baza unei hotarari a instantei de judecata competente.
Nu aveti de ce sa renuntati la partea ce va revine din patrimoniul societatii. Aceasta se poate stabili: prin acordul asociatilor sau de un expert desemnat de catre acestia. In caz de neintelegere intre asociati, hotaraste instanta de judecata.
In sensul celor de mai sus opereaza prevederile legii nr.31/1990 privind societatile comerciale, actualizata:
Art. 226. - (1) Asociatul in societatea in nume colectiv, in comandita simpla sau in societatea cu raspundere limitata se poate retrage din societate:
a) in cazurile prevazute in actul constitutiv;
b) cu acordul tuturor celorlalti asociati;
c) in lipsa unor prevederi in actul constitutiv sau cand nu se realizeaza acordul unanim asociatul se poate retrage pentru motive temeinice, in baza unei hotarari a tribunalului, supusa numai recursului, in termen de 15 zile de la comunicare.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) lit. c), instanta judecatoreasca va dispune, prin aceeasi hotarare, si cu privire la structura participarii la capitalul social a celorlalti asociati.
(3) Drepturile asociatului retras, cuvenite pentru partile sale sociale, se stabilesc prin acordul asociatilor ori de un expert desemnat de acestia sau, in caz de neintelegere, de tribunal.
Naganori a scris:

Buna ziua,

Am un SRL împreuna cu un asociat - procentajele de participare sunt 50% pentru fiecare.

În urma unor divergente aparute, as dori sa ies din acest SRL (mai ales datorita faptului ca sunt administrator). Chiar prin renuntarea, la limita, la partile mele sociale.
Asociartul meu nu e de acord cu "iesirea" mea.

V'as ramâne profund recunoscator daca mi'ati sugera niste cai legale de rezolvare a acestui impas.

Probabil ca nu sunt primul care pune aceasta întrebare aici pe forum - dar nu am gasit înca topics-urile relevante.
În lipsa unui raspuns personalizat, v'as ramâne îndatorat daca ati putea macar sa postati links-urile catre subiectele anterioare cu aceeasi tematica...

Va multumesc,
Naganori

Dpdv legal asociatul dvs nu poate face nimic pentru a va impiedica sa va retrageti din societate.

Astfel, daca asociatul dvs nu vrea sa devina asociat unic prin cesionarea partilor sociale pe care le detineti, aveti posibilitatea sa cedati partile sociale unuie alte persoane.

Avand in vedere divergentele dintre dvs, va sfatuiesc sa-l notificati in scris, prin scrioare recomandata cu confirmare de primire, prin care il anuntati de intentia dvs de a ceda partile sociale pe care le detineti in societate.

Daca acesta nu doreste sa devina asociat unic, prin cesionarea partilor sociale pe care dvs le detineti, nu va opreste nimeni sa le cedati unei alte persoane fizice sau juridice, dar asta presupune sa gasiti o persoana interesata in acest sens.

In ceea ce priveste retragerea in baza unei hotarari judecatoresti, parerea mea este ca ar trbui sa va ganditi la ea ca la o ultima varianta.

denisas a scris:

Naganori a scris:

Buna ziua,

Am un SRL împreuna cu un asociat - procentajele de participare sunt 50% pentru fiecare.

În urma unor divergente aparute, as dori sa ies din acest SRL (mai ales datorita faptului ca sunt administrator). Chiar prin renuntarea, la limita, la partile mele sociale.
Asociatul meu nu e de acord cu "iesirea" mea.

V'as ramâne profund recunoscator daca mi'ati sugera niste cai legale de rezolvare a acestui impas.

Probabil ca nu sunt primul care pune aceasta întrebare aici pe forum - dar nu am gasit înca topics-urile relevante.
În lipsa unui raspuns personalizat, v'as ramâne îndatorat daca ati putea macar sa postati links-urile catre subiectele anterioare cu aceeasi tematica...

Va multumesc,
Naganori

Dpdv legal asociatul dvs nu poate face nimic pentru a va impiedica sa va retrageti din societate.

Astfel, daca asociatul dvs nu vrea sa devina asociat unic prin cesionarea partilor sociale pe care le detineti, aveti posibilitatea sa cedati partile sociale unei alte persoane.

Avand in vedere divergentele dintre dvs, va sfatuiesc sa-l notificati in scris, prin scrioare recomandata cu confirmare de primire, prin care il anuntati de intentia dvs de a ceda partile sociale pe care le detineti in societate.

Daca acesta nu doreste sa devina asociat unic, prin cesionarea partilor sociale pe care dvs le detineti, nu va opreste nimeni sa le cedati unei alte persoane fizice sau juridice, dar asta presupune sa gasiti o persoana interesata in acest sens.

In ceea ce priveste retragerea in baza unei hotarari judecatoresti, parerea mea este ca ar trbui sa va ganditi la ea ca la o ultima varianta.

Multumesc mult denisas, într'adevar, consider ca evitarea trecerii prin instanta este de preferat.

Multumesc de asemenea d-nei avocat Florentina Albu, pentru referintele la paragrafele de lege care reglementeaza acest aspect.

Impresia mea finala este ca trecerea prin instanta trebuie evitata pe cât posibil (consum de timp/bani/energie în gol), de aceea cred ca voi privilegia în primul rând calea sugerata de denisas.

Cu multumiri, al Dvs.,
Naganori