Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cat pot circula cu numere rosii?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cat pot circula cu numere rosii?

Buna seara. Am o nelamurire in legatura cu inmatricularea unei masini.Daca nu platesc taxa si dau in judecata serviciul de inmatriculari pentru ca nu vrea sa imi inmatriculeze masina,si procesul dureaza mai mult de 3 luni cat este perioada maxima care se poate circula cu numere rosii,cu un certificat de grefa ca am proces cu ei pot sa scot mai mult timp numere rosii?Sau stau cu masina pe dreapta pana imi da instanta(sau nu)castig de cauza?
din cite stiu numerele rosii pot fi prelungite. verificati la directia inmatriculari
Multumesc pentru raspuns ,dar voiam sa fiu sigur.Nu m-ar deranja sa circul vreun an cu nr rosii
normal nu platiti rovigneta si alte taxe.
o idee ar fi sa va puneti gaz(GPL)si sa declarati ca e masina hibrida pentru care nu se platesc taxe de inmatriculare sau nu asa mari oricum