avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general oug 30 din 2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

oug 30 din 2011

Buna seara,

Daca am PFA si am restante la plata pensiei si la impozit ( din 2010 neplatite ) se aplica prevederile ordonantei 30 din 2011 ( daca platesc pina la 31.12.2011, platesc doar restanta fara penalizari ) ? Datoria este peste 500ron...
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 11:46, 21 Septembrie 2011
Daca achitati pana la data de 31.12.2011 debitele respective, conform Ordonantei 30 veti fi scutita de plata penalitatilor.
si cu majorarile cum ramane ?
Gabrielle Monique a scris:

Daca achitati pana la data de 31.12.2011 debitele respective, conform Ordonantei 30 veti fi scutita de plata penalitatilor.


Buna ziua,

Scuze ca insist cu intrebarea, dar de la Casa de pensii Dolj ( sediul PFA este in Craiova ) mi s-a spus ca aceasta ordonanta nu se aplica si la PFA, sa citesc mai atent. Dupa ce voi achita restanta ( in jur de 2700ron ) am nevoie de o adeverinta de la ei din care sa rezulte ca sunt cu plata pensiei la zi. O doamna de acolo mi-a spus ca imi va da adeverinta dupa ce voi achita 3900ron ( adica inclusiv penalizarile ). Cum ma sfatuiti sa procedez?
din cata ma inteles eu se vor plati debitele + majorari (care sunt destul de mari ) si va scuteste de penalitati care nu sunt asa de mari o zi buna .


Buna ziua,

Scuze ca insist cu intrebarea, dar de la Casa de pensii Dolj ( sediul PFA este in Craiova ) mi s-a spus ca aceasta ordonanta nu se aplica si la PFA, sa citesc mai atent. Dupa ce voi achita restanta ( in jur de 2700ron ) am nevoie de o adeverinta de la ei din care sa rezulte ca sunt cu plata pensiei la zi. O doamna de acolo mi-a spus ca imi va da adeverinta dupa ce voi achita 3900ron ( adica inclusiv penalizarile ). Cum ma sfatuiti sa procedez?


Ordonanta 30/2011 "Art. XI. — (1) Pentru obligațiile fiscale restante la 31 august
2011, penalitățile de întârziere se anulează sau se reduc, astfel"

Este vorba de obligatii fiscale.
Codul de procedura fiscala
"Art. 22 Obligaţiile fiscale
Prin obligaţii fiscale, în sensul prezentului cod, se înţelege:
a) obligaţia de a declara bunurile şi veniturile impozabile sau, după caz, impozitele, taxele, contribuţiile şi alte sume datorate bugetului general consolidat;
b) obligaţia de a calcula şi de a înregistra în evidenţele contabile şi fiscale impozitele, taxele, contribuţiile şi alte sume datorate bugetului general consolidat;
c) obligaţia de a plăti la termenele legale impozitele, taxele, contribuţiile şi alte sume datorate bugetului general consolidat;
d) obligaţia de a plăti dobânzi, penalităţi de întârziere sau majorări de întârziere, după caz, aferente impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi altor sume datorate bugetului general consolidat, denumite obligaţii de plată accesorii;
e) obligaţia de a calcula, de a reţine şi de a înregistra în evidenţele contabile şi de plată, la termenele legale, impozitele şi contribuţiile care se realizează prin stopaj la sursă;
f) orice alte obligaţii care revin contribuabililor, persoane fizice sau juridice, în aplicarea legilor fiscale."

Dvoastra platiti catre casa de pensii in baza Contractului de asigurare si aceasta plata nu reprezinta contributie datorata bugetului consolidat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalitati la penalitati pentru obligatiile fiscale marianazarie marianazarie Buna ziua. Daca am achitat valoarea obligatiilor fiscale si am ramas doar cu penalitatile sau dobanzile sau majorarile(cum s-or mai numi ele) la acestea se ... (vezi toată discuția)
Penalitati asigurari sanatate obligatorii daca eram angajat? ionel12 ionel12 Buna ziua, Am primit o notificare de la CASS Cluj si o decizie de impunere din oficiu privind restante la plata asigurarilor de sanatate in perioada ... (vezi toată discuția)
Codul fiscal enikocseke enikocseke Bună ziua, Dacă un contribuabil are o restanță față de Bugetul Local atunci Primăria poate să achite Facturi pentru Contribuabilul respectiv? ... (vezi toată discuția)