Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Codul fiscal
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Codul fiscal

Bună ziua, Dacă un contribuabil are o restanță față de Bugetul Local atunci Primăria poate să achite Facturi pentru Contribuabilul respectiv? (Primăria are voie să încheie contract cu contribuabilul respectiv?)
Nu.
Contribuabilul își va achita obligațiile fiscale la bugetul local de bunăvoie, prin executare silită sau i se poate acorda eșalonare la plata obligațiilor(prin hotărâre de consiliu local).

Primăria poate încheia contracte cu persoane fizice autorizate în cazul în care această persoană vă furnizeză produse/servicii/lucrări(contracte de achiziție publică), cu respectarea cerințelor din caietul de sarcini(o cerință este și prezentarea certificatului de atestare fiscală din care să rezulte că nu are obligații fiscale restante).
Mulțumesc frumos, care Lege reglementează exact, dacă mă puteți ajuta?
Legea 98/2016 privind achizițiile publice
[ link extern ]

Art. 165
(1) Autoritatea contractantă exclude din procedura de atribuire orice operator economic despre care are cunoştinţă că şi-a încălcat obligaţiile privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuţiilor la bugetul general consolidat, iar acest lucru a fost stabilit printr-o hotărâre judecătorească sau decizie administrativă având caracter definitiv şi obligatoriu în conformitate cu legea statului în care respectivul operator economic este înfiinţat
(2) Autoritatea contractantă exclude din procedura de atribuire un operator economic în cazul în care poate demonstra prin orice mijloace adecvate că respectivul operator economic şi-a încălcat obligaţiile privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuţiilor la bugetul general consolidat.
(3) Operatorul economic nu este exclus din procedura de atribuire dacă, anterior deciziei de
excludere, îşi îndeplineşte obligaţiile prin plata impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul
general consolidat datorate ori prin alte modalităţi de stingere a acestora sau beneficiază, în
condiţiile legii, de eşalonarea acestora ori de alte facilităţi în vederea plăţii acestora, inclusiv, după caz, a eventualelor dobânzi ori penalităţi de întârziere acumulate sau a amenzilor.
....
Art.166
(2) Prin excepţie de la dispoziţiile art. 165 alin. (1) şi (2), un operator economic nu este exclus din procedura de atribuire atunci când cuantumul impozitelor, taxelor şi contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate şi restante, îndeplineşte una din următoarele condiţii:
a) este mai mic de 4.000 lei;
b) este mai mare de 4.000 lei şi mai mic de 5% din totalul impozitelor, taxelor şi contribuţiilor
datorate de operatorul economic la cea mai recentă dată scadentă a acestora.