Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Aplicare penalitati retroactive la un contract ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Aplicare penalitati retroactive la un contract comercial

Pentru un contract de chirie spatiu comercial incheiat in 2005 si valabil pana la 1.01.2012 pe parcursul caruia facturile emise de catre furnizor au fost achitate dupa scadenta( diverse diferente, de la cateva zile, la cateva saptamani) , se pot percepe penalitati retroactive?
Locatorul ne-a instintat verbal asupra intentiei lui de a aplica penalitati la facturile din perioada 2005 - prezent achitate dupa data scadentei.
Data scadentei precizata in contract este 30 zile dupa emitere factura;
Iar penalitatile 0.10%/zi la depasirea termenelor de plata.

Multumesc pentru ajutor.
Buna ziua,
Pt initiatoarea acestui topic, dati toata informatia ca se fac dezbateri pe presupuneri la nesfarsit: exista sau nu inserate in contractul de locatiune, penalitatile.... sau printr-un act aditional? Daca nu, nu are dreptul sa pretinda penalitati. Daca totusi avanseaza cu aceasta pretentie (presupunand ca exista in contract art. in privinta aceasta), trebuie sa indeplineasca procedura concilierii amiabile, vedeti in acest sens Codul de procedura civila, si DA, trebuie sa va notifice cu cel putin 20 zile inainte de stabilirea datei pentru conciliere, in caz contrar actiunea va fi respinsa pt lipsa de procedura.
Catalina Covaliu a scris:

Buna ziua,
Pt initiatoarea acestui topic, dati toata informatia ca se fac dezbateri pe presupuneri la nesfarsit: exista sau nu inserate in contractul de locatiune, penalitatile.... sau printr-un act aditional? Daca nu, nu are dreptul sa pretinda penalitati. Daca totusi avanseaza cu aceasta pretentie (presupunand ca exista in contract art. in privinta aceasta), trebuie sa indeplineasca procedura concilierii amiabile, vedeti in acest sens Codul de procedura civila, si DA, trebuie sa va notifice cu cel putin 20 zile inainte de stabilirea datei pentru conciliere, in caz contrar actiunea va fi respinsa pt lipsa de procedura.

Daca nu se face convocare la conciliere se va invoca exceptia perematuritatii.