Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Proiect UE pentru concediu de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Proiect UE pentru concediu de maternitate

Comisarul european Vladimir Spidla intenţionează să propună mărirea duratei concediului de maternitate în UE de la 14 la 18 săptămâni
Aceasta s-ar produce prin modificarea Directivei 92/85/CEE privind aplicarea măsurilor de promovare a îmbunătăţirii securităţii şi sănătăţii la locul de muncă în cazul lucrătoarelor gravide, al celor care au născut de curând sau care alăptează.
Vladimir Spidla: "Un concediu de maternitate mai lung ar avea un efect pozitiv asupra relaţiei mamei cu copilul şi le-ar putea ajuta pe femei sa rămână active."
In Romania durata concediul de maternitate este, deja, de 18 saptamani (126 de zile).
Spiridush, utilizator