avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimb locuita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimb locuita

Buna ziua, am un apartament pe numele parintilor mei, pe care doresc sa il dau la schimb cu un alt apartament al altui proprietar. As vrea sa stiu daca in urma schimbului proprietar pot sa fiu eu (fiica lor) sau tot parintii mei. Nu prea inteleg cum se fac aceste schimburi, in sensul ca parintii mei mi-au dat mie acest ap. insa fara un document anume, ci pur si simplu mi l-a facut cadou sa locuiesc in el. Acum in urma schimbului noi (eu si parintii mei) dorim sa fiu eu propreitarul noului apartament.
Cum se poate face asta? Mentionez ca sunt casatorita si am 2 copii...daca e important... Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 14:49, 17 Septembrie 2011
Parintii sa va vanda acel apartament daca asta doresc si dupa aceea faceti schimbul dorit cu apartamentul pe care doriti sa-l achizitionati la schimb. In situatia data parintii pot face schimbul de locuinta in numele lor pentru ca ei sunt proprietarii de drept si de fapt!
Contract de vanzare-cumparare intre Dvs si parintii Dvs, ideea e ca Dvs trebuie sa fiti titularul dreptului de proprietate asupra acelui imobil. Ulterior, aveti dreptul de dispozitie asupra apartamentului, deci deciziile va vor apartine.
Se poate face orice va doriti,cu mentiunea ca, daca doriti ca noul imobil sa fie pe numele dvs., implicit va fi si al sotului, ca bun comun.
Va recomand ca schimbul sa se faca tot pe numele parintilor, si apoi sa va doneze doar dsv. sau sa asteptati sa mosteniti, pt a nu fi bun comun, ci propriu al dvs.
se rezolva la notar, dar cu bani in plus, pe un act de vanzare-cumparare. daca sunteti casatorita acesta va fi bun comun
Dupa schimb sa va doneze imobilul, veti fi scutita de plata impozitului, fiind rude de grad 1. Daca mai aveti frati, surori, atentie la sa nu fie incalcata rezerva succesorala pentru ca va fi supusa reductiunii la dezbaterea succesiunii. Si tot in cazul in care aveti frati sa fie facuta mentiunea ca este scutita de raport.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie intre frati mariaxxx mariaxxx Buna ziua. Vreau sa cumpar un imobil de la fratele meu (imobil pe care fratele l-a dobandit prin donatie de la parintii nostri, suntem 2 frati). Fratele este ... (vezi toată discuția)
Donatie amliw amliw Am primit 1000mp teren intravilan ca donatie cu acte notariale de la tatal meu in anul 2009, as vrea sa incep constructia unei case pe acel teren, intrebarea ... (vezi toată discuția)
Mostenire apartament hellena_21 hellena_21 Buna ziua Va rog sa ma ajutati sa lamuresc urmatoarea situatie: Parintii mei doresc sa imi lase mostenire un apartament. Fratele meu a fost de acord sa ... (vezi toată discuția)