Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Grad de handicap

Am rugamintea sa-mi comunicati cine hotaraste incadrarea ca grad de handicap dupa intocmirea dosarului medical si unde incepe intocmirea acestui dosar?La medicul specialist la cabinetul de medicina a muncii? Nu stiu de unde sa incep.
Cererea tip insotita de:
- copie BI/CI,
- scrisoarea medicala tip, completata de medicul de familie,
- actele medicale care dovedesc diagnosticul de la medicul/medicii specialisti,
- acte medicale care atesta debutul bolii/bolilor,
- dupa caz: adeverinta de la taxe si impozite ca nu realizati venituri sau adeverinta de la locul de munca sau decizia de pensionare/invaliditate sau talon de pensie,
Se depun la Primaria unde aveti domiciliul sau daca sunteti din Bucuresti, la Directia generala de asistenta sociala si protectia copilului (DGASPC) din sectorul unde aveti domiciliul.
Cererea tip si scrisoarea medicala le luati de la Primarie sau DGASPC.
Dupa depunerea lor, dosarul va merge la Serviciul de evaluare complexa a persoanelor cu handicap din cadrul DGASPC judetean/sector.
Vi se va face o ancheta sociala si veti fi chemat la evaluare la serviciul mai sus mentionat.
Este posibil ca la evaluare sa va mai ceara si alte documente.
Dupa evaluare, dosarul va merge la Comisia de evaluare a persoanelor cu handicap care, pe baza raportului de evaluare complexa intocmit de Serviciu si a actelor medicale din dosar, va hotara incadrarea, sau neincadrarea in grad de handicap.