Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intimidarea martorului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intimidarea martorului

Buna ziua.
As dori sa aud parerea dlor avocati in legatura cu urmatoarea situatie.
Intr-un dosar de urmarire penala, invinuitul propune proba cu martori(4 la numar) pentru a demonstra ca fapta imputata nu exista.
Partea vatamata, vazand ca nu sunt probe suficiente la dosar pentru ca invinuitului sa i se intocmeasca rechizitoriul, recurge la o metoda mai putin ...morala.
Ia legatura cu o persoana caruia ii propune sa se prezinte la politie pentru a declara impotriva invinuitului. Acest martor nu este de acord sa faca cum zice partea vatamata deoarece el cunoaste situatia de fapt exact asa cum o relateaza invinuitul si martorii sai.
Tot partea vatamata ii spune acestuia ca daca nu se prezinta sa spuna anchetatorilor ce stie despre acest caz risca sa fie acuzat de complicitate(s-a incercat si santajul).
Parerea mea este ca ceea ce s-a incercat constituie o infractiune si m-ar interesa daca declaratia acestui martor intimidat ar ajuta invinuitul.
Va multumesc.
martorul sa depune plingere la procurorul de caz si sa dovedeasca cele afirmate - alti martori care erau de fata la discutie. altfel nu are rost.
o "razbunare" legala si suficienta este sa ofere declaratia in scopul in care a fost citat.
Daca i-a spus sa spuna ceea ce stie nu este vorba de o infractiune.
Daca martorul a dat o declaratie mincinoasa mai inainte va raspunde penal.
Tocmai asta este ideea ca nu i s-a spus sa declare ce stie cu privire la faptele petrecute ci sa declare in defavoarea invinuitului, adica concret...partea vatamata l-a sunat, i-a sugerat ce raspunsuri sa dea in declaratie, martorul nu este de acord sa declare ce spune victima pentru ca din punctul lui de vedere nu asa s-au petrecut lucrurile.
Dar cum spunea si dl. matahachiro, poate ca "razbunarea" legala ar fi sa declare adevarul si sa arate ca partea vatamata a incercat sa il influenteze.
Daca o sa se consemneze...
Ati mai avut probleme cu consemnarea...la politie...
Ar putea fi vorba despre o infractiune , ,,incercarea de a determina marturia mincinoasa , sau instigare la marturie mincinoasa.

Infractiune constand in incercarea de a determina o persoana, prin constrangere ori corupere, sa dea declaratii mincinoase intr-o cauza penala, civila, disciplinara sau in orice alta cauza in care se asculta martori. Constituie infractiune si presiunea savarsita fata de un expert sau interpret.