Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale

buna ziua
in urma unei sentinte civile pronuntata de tribunal in luna octombrie 2010, o institutie publica este obligata sa plateasca unui salariat (personal contractual) unele drepturi salariale reprezentand prima de vacanta, bonificatia procentuala pentru stabilitate si imbunatatirea conditiilor de munca si valoarea de 10 lei a unei mese calde sau alimente conform contractului colectiv de munca incheiat intre consiliul judetean si institutiile subordonate.
Va rog sa-mi spuneti daca plata acestor drepturi salariale se poate realiza esalonat conform ordonantei de urgenta nr. 71/2009 modificata prin OUG 45/2010 ?

in concluzie se pot esalona platile tinandu-se seama de oug 45/2010, avand in vedere ca hotararea judecatoreasca a fost pronuntata inainte de intrarea in vigoare a ordonantei?
care este procedura de plata?
adudu, utilizator
oug 71/2009 a fost declarata neconstitutionala....instantele nu prea accepta nici esalonarile pe oug 45/2010...a se vedea precedentele create pe sporurile magistratilor
(oug 45/2010) Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 337 din 20 mai 2010 - Art. II
(1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta....
oug 71/2009 prevede 31.12.2009
nu. dar e posibil ca gurvernul sa emita alte asemnea acte normative pentru ca tot nu o sa aiba bani.......
Cand a fost declarata neconstitutionala OUG nr.71/2009 ? ....intrucat prin Decizia 877/2010, Curtea Constitutionala a respins exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor art. 1 alin. (1) - (4) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, astfel cum au fost modificate prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 45/2010 .

Asupra constitutionalitatii prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 71/2009, Curtea s-a mai pronuntat prin Decizia nr. 188 din 2 martie 2010, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 237 din 14 aprilie 2010, Decizia nr. 190 din 2 martie 2010, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 224 din 9 aprilie 2010, sau Decizia nr. 713 din 25 mai 2010, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 430 din 28 iunie 2010, statuand ca acest act normativ nu incalca normele invocate din Legea fundamentala.