Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda circulatie

Buna ziua!

Va rog, am si eu o nelamurire:

Am inteles ca exista sau va fi propusa o lege prin care orice politist, chiar daca nu e de la circulatie, te poate amenda pe probleme de circulatie.

As dori sa stiu daca a intrat in vigoare aceasta lege.

Va multumesc frumos.

Cu respect,

Daniel
Nu trebuie sa existe o lege speciala pentru aceasta.
Un politist nu trebuie sa fie de la serviciul circulatie pentru a constata contraventii si a aplica amenzi.
Vedeti Legea 155/2010 a politiei locale (fosta comunitara).
Art. 7
In domeniul circulatiei pe drumurile publice, politia locala are urmatoarele atributii:

h) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar;
i) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind masa maxima admisa si accesul pe anumite sectoare de drum, avand dreptul de a efectua semnale de oprire a conducatorilor acestor vehicule;
j) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor rutiere de catre pietoni, biciclisti, conducatori de mopede si vehicule cu tractiune animala;
k) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru nerespectarea prevederilor legale referitoare la circulatia in zona pietonala, in zona rezidentiala, in parcuri si zone de agrement, precum si pe locurile de parcare adaptate, rezervate si semnalizate prin semnul international pentru persoanele cu handicap;
l) aplica prevederile legale privind regimul juridic al vehiculelor fara stapan sau abandonate pe terenuri apartinand domeniului public sau privat al statului ori al unitatilor/ subdiviziunilor administrativ-teritoriale;