avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda circulatie

Buna ziua!

Va rog, am si eu o nelamurire:

Am inteles ca exista sau va fi propusa o lege prin care orice politist, chiar daca nu e de la circulatie, te poate amenda pe probleme de circulatie.

As dori sa stiu daca a intrat in vigoare aceasta lege.


Va multumesc frumos.


Cu respect,

Daniel
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 09:07, 21 Septembrie 2011
Nu trebuie sa existe o lege speciala pentru aceasta.
Un politist nu trebuie sa fie de la serviciul circulatie pentru a constata contraventii si a aplica amenzi.
Vedeti Legea 155/2010 a politiei locale (fosta comunitara).
Art. 7
In domeniul circulatiei pe drumurile publice, politia locala are urmatoarele atributii:
...

h) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar;
i) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind masa maxima admisa si accesul pe anumite sectoare de drum, avand dreptul de a efectua semnale de oprire a conducatorilor acestor vehicule;
j) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor rutiere de catre pietoni, biciclisti, conducatori de mopede si vehicule cu tractiune animala;
k) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru nerespectarea prevederilor legale referitoare la circulatia in zona pietonala, in zona rezidentiala, in parcuri si zone de agrement, precum si pe locurile de parcare adaptate, rezervate si semnalizate prin semnul international pentru persoanele cu handicap;
l) aplica prevederile legale privind regimul juridic al vehiculelor fara stapan sau abandonate pe terenuri apartinand domeniului public sau privat al statului ori al unitatilor/ subdiviziunilor administrativ-teritoriale;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Politia comunitara poate sa te amendeze la circulatie motriuc_radu motriuc_radu Buna . Astazi am intrat pe interzis cu masina in botosani . Politia comunitara are dreptul sa i-mi dea amenda sau numai politia circulatiei ? (vezi toată discuția)
Amenda politia locala cristian.borz cristian.borz Buna ziua! Am o întrebare legat de un articol al doamnei Simona Voiculescu din 4decembrie 2017 si care se refera acordarea de prerogative sporite pentru ... (vezi toată discuția)
Politie locala Tonyde Tonyde Salutare! Am vazut zilele trecute politisti locali (fosti gardieni publici) oprid in trafic soferi care tocmai veneau de pe \\"sens interzis\\". Eu stiam ca ... (vezi toată discuția)