Forum Discuţii juridice Executare silită poprire asiguratorie vs poprire executorie
Discuție deschisă în Executare silită

poprire asiguratorie vs poprire executorie

pe contul lui A deschis la banca se infiinteaza o poprire asiguratorie de catre creditorul X. Dupa infiintarea acestei popriri asiguratorii, pe contul lui A se infiinteaza si o poprire executorie de catre creditorul B.
Ce face Banca in acest caz? Vireaza disponibilul din cont catre B? Blocheaza/indisponibilizeaza soldul contului pana poprirea asiguratorie devine executorie?
Care este ordinea de prioritate intre poprirea asiguratorie si cea executorie?
Indisponibilizarea sumelor de bani opereaza pe toate conturiile deschise pana la achitarea integrala a creantelor recunoscute ,deci atat X ,cat si B isi vor lua banii daca sunt bani in cont.

In cazul creantelor care au aceeasi ordine de preferinta, daca legea nu prevede altfel, suma realizata se repartizeaza intre creditori proportional cu creanta

Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi 1/2 din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.
ma interesa distinctia poprire asiguratorie (inregistrata prima), dupa care vine o poprire executorie.
Mai precis, concursul/ordinea de prioritate intre cele 2 tipuri de poprire.