Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa moartea mamei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa moartea mamei

Suneti-mi va rog ,
a murit mama mea si acum tatal meu vrea sa facem succesiunea(mai am un frate) si sa ne desplateasca sa renuntam la partea noastra.Credeti ca este bine sau sa ramanem fiecare cu partea noastra .Intreb deoarece daca vrea sa vanda casa in cazul in care este singur proprietar(daca noi renuntam la partea mamei) o poate face?
nu este bine sa renuntati la partea dumneavoastra si nici nu va poate obliga sa faceti asta.
dianami, utilizator
Daca dumneavoastra renuntati si renunta si fratele, tatal poate vinde atat casa cat si orice alt bun mobil ori imobil rezultat dupa dezbaterea succesiunii. In alta oridine de ideei mare grija sa nu existe si alte bunuri de care inca nu stiti, spre exemplu cereri de revendicare, terenuri, depozite bancare. etc.
Multumesc de raspuns
Dar de ex. din partea tatalui, noi copiii nu avem nici un drept ?El poate totusi sa-si vanda partea lui?
daca la data decesului tatalui, dvs si fratele sunteti unicii copii iar acesta nu s-a recasatorit, da, veti fi unicii mostenitori ai acestuia. Asta inseamna ca veti mosteni tot ce ramane dupa tatal dvs ... adica nimic daca el instraineaza toate bunurile in timpul vietii.
Si daca se recasatoreste noi nu mai avem nimic?:(