Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... violare corespondenta electronica
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

violare corespondenta electronica

Buna ziua!
Cum pot proceda sa dau in judecata pe cineva care mi-a citit mail-urile fara acordul meu si le-a mai si copiat (forward-at) pe mailul propriu fara acordul meu. S-a intamplat acum 3 ani (iunie 2008) cand eu mi-am uitat mailul deschis (am uitat sa dau sign out din contul de yahoo) si persoana respectiva s-a asezat la calculator si a facut ce v-am spus. Am aflat de chestiile astea mai tarziu (cam peste 2-3 zile), dar acum vreau sa o dau in judecata pe persoana respectiva pt ca a transmis acele mailuri si la alte persoane (evident fara acordul meu).
Multumesc!
Intr-o prima faza trebuie sa sesizati organele de cercetare penala, care vor stabili daca fapta este ori nu de natura sa intruneasca elementele constitutive ale infractiunii, deci nu este o fapta de natura civila pentru a formula o cerere de chemare in judecata.
lavi_ena a scris:

Buna ziua!
Cum pot proceda sa dau in judecata pe cineva care mi-a citit mail-urile fara acordul meu si le-a mai si copiat (forward-at) pe mailul propriu fara acordul meu. S-a intamplat acum 3 ani (iunie 2008) cand eu mi-am uitat mailul deschis (am uitat sa dau sign out din contul de yahoo) si persoana respectiva s-a asezat la calculator si a facut ce v-am spus. Am aflat de chestiile astea mai tarziu (cam peste 2-3 zile), dar acum vreau sa o dau in judecata pe persoana respectiva pt ca a transmis acele mailuri si la alte persoane (evident fara acordul meu).
Multumesc!

Stimata d-soara, daca lucrurile stau asa cum le-ati descris, exista o infractiune intr-adevar.
Insa, fapta s-a petrecut acum 3 ani, ati aflat destul de repede si nu ati facut nimic pana acum.
Sa presupunem totusi ca se poate face o plangere la politie, cum va ganditi dvs. sa demonstrati ca acea persoana s-a asezat la calculator si v-a forward-at acele emailuri impotriva vointei dvs.? Va intreb asta pt. ca nu este de ajuns sa declarati ce doriti dvs., intr-un dosar penal trebuie sa se stranga si probe.
Buna ziua,

Am o problema similara.

as dor cateva precizar, daca este posibil:

1 - ce importanta are din punct de vedere legal cat timp a trecut de la savarsirea faptei, pana ala efectuarea plangerii? si ce importanta are cand s-a aflat de aceasta?

2 - ce dovezi se pot aduce in acest sens? spre exemplu la cererea instantei furnizorii serviciului pot prezenta datele, orele si locatiile (adrese IP) de unde s-a accesat adresa de e-mail. dar aceasta doar la cereera instantei. eu spre exemplu am fapta recunoscuta in scris (electronic), insa nu intr-o corespondenta semnata electronic. practic ea este recunoscuta prin e-mail si alte mjloace electrinice inrepetate randuri.

Multumesc,
Pai hai sa o luam asa...
1. Ai fost violat acum 3 ani, si dupa 3 ani, te duci si tu sa faci plangere. Cu ce dovezi vii?
2. O corespondenta de tip chat nu constituie proba. Nici mailurile in mare parte nu pot fi folosite ca dovezi.
Cine crezi ca tine minte toate adresele IP de acum 3 ani si sa verifice. Adresele IP in cazurile persoanelor fizice nu sunt statice, sunt dinamice. Ceea ce inseamna ca se schimba tot timpul. Deci... Daca cineva a avut azi o adresa, maine are alta.. si o alta persoana poate avea fosta ta adresa. Pe cine acuzi? Nu se fac loguri cu adresele IP.
Legea, mai nou, cer furnizorilor sa stocheze loguri timp de 6 luni, asta incepand de anul asta.
Pentru Lavi...
De ce dupa 3 ani, daca ti-ai dat seama imediat? A fost ceva in timpul asta care a fost ok si acum te-a suparat cu ceva si vrei sa te razbuni?
Din pacate nu cred ca poti face nimic dupa atata timp. Va fi foarte greu ca sa faci ceva, va trebui sa aduni dovezi. Nu e suficient sa pui la dispozitie casuta ta postala si sa arati ca de la casuta ta au plecat mailurile la casuta respectiva. Asta poate fi considerata ca le-ai trimis chiar tu. Cum poti dovedi ca persoana respectiva a stat la calculatorul respectiv si le-a trimis? De unde stii ca persoana respectiva le are pe contul lui de mail? Ai avut acces la contul lui? In ce conditii?
Contul l-ai lasat deschis pe un calculator de la job? Calculatoarele de la job, sunt proprietatea firmei si implicit nu ai voie sa le folosesti in scopuri personale. In cazul asta nu poti face chiar nimic.
Sunt multe intrebari care se pot pune.
Parerea mea e ca trebuia sa faci plangere atunci, cat erau dovezile proaspete. Acum e cam tarziu si cam greu de dovedit. La politie nu te poti duce cu contul de mail...
Daca mai ai intrebari poti sa imi dai si mesaj.