Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cim intrerupt sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cim intrerupt sau nu?

buna dimineata!

daca un angajat are contract pe determinata intre 28.05 - 31.08.2011 si apoi act aditional prin care se stipuleaza trecerea pe perioada nedeterminata de la 1.09, se considera continuitate sau contract intrerupt cu o zi (pentru ca trebuia facut aditionalul de la 31.08 si nu 1.09)?
va multumesc frumos!
ziua de 31.08.2011 este ultima zi lucratoare, actul aditional este facut cu prima zi nelucratoare deci 01.09.2011
deci nu e intrerupere, nu???
Nu este intrerupere.
Este intrerupere de o zi ... dar nu este corect cum s-a procedat ... pe data de 01.09.2011 nu mai exista c.i.m., intrucat acesta a incetat de drept la 31.08.2011.
Prin urmare, actul aditional trebuia facut ca sa-si produca efecte incepand cu data de 31.08.2011.
2 raspunsuri complet diferite :(
nu stiu care varianta sa o iau de buna ...........
angajatul ar primi somaj daca ar ajunge in acea situatie sau nu, neavand continuitate in munca?
multumesc....