Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conditii pentru iesire la pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conditii pentru iesire la pensie

Buna seara,
Ma numesc Tenea Florin si m-am nascut la data de 11.09.1958. Am absolvit Institutul de Marina "Mircea cel Batran" ( 1979 - 1982 ) si mi-am desfasurat activitatea astfel :
- in perioada 20.09.1982- 17.10.1996 ( 14 ani si 27 zile ) la Navrom, incadrarea fiind in grupa I de munca cu 100% activitate zilnica;
- intre 01.11.1999 - 15.06.2005 si respectiv 16.06.2005 - 15.09.2006 ca inginer/ inginer service la doua societati comerciale.
Nu stiu daca mai e in vigoare legea conform careia pentru perioada lucrata la Navrom, la doi ani de munca se mai adauga unu.
As dori sa stiu in ce conditii as putea iesi la pensie anticipata partial/ anticipata.
Va multumesc anticipat !
Credem ca cea mai buna si eficienta solutie pentru a afla un raspuns exact, este sa va adresati casei de pensii de care apartineti.
Succes !
TENEA a scris:

Buna seara,
Ma numesc Tenea Florin si m-am nascut la data de 11.09.1958. Am absolvit Institutul de Marina "Mircea cel Batran" ( 1979 - 1982 ) si mi-am desfasurat activitatea astfel :
- in perioada 20.09.1982- 17.10.1996 ( 14 ani si 27 zile ) la Navrom, incadrarea fiind in grupa I de munca cu 100% activitate zilnica;
- intre 01.11.1999 - 15.06.2005 si respectiv 16.06.2005 - 15.09.2006 ca inginer/ inginer service la doua societati comerciale.
Nu stiu daca mai e in vigoare legea conform careia pentru perioada lucrata la Navrom, la doi ani de munca se mai adauga unu.
As dori sa stiu in ce conditii as putea iesi la pensie anticipata partial/ anticipata.
Va multumesc anticipat !
[/quot Problema este pusa in contextul prevederilor Legii nr,19/2000.Daca ai incerca sa citesti legea mentionata vei face ceea ce vei crde de cuviinta! Succes!
Persoanele care au desfasurat activitati incadrate in grupa I de munca, conform legislatiei anterioare, pot solicita pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstelor standard de pensionare.
Astfel, pentru stagiul de cotizare realizat efectiv - 14 ani - , conform legislatiei anterioare, in grupa I de munca beneficiati de o reducerea a varstelor standard de pensionare de 8 ani si jumatate.
Prin urmare, puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 56 ani si jumatate.

Pentru pensie anticipata partiala, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de peste 35 de ani.
Va puteti pensiona anticipat daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.